Jasný vzkaz z Letné: Duch Sametové revoluce žije

Před 30 lety se velká část společnosti vzbouřila proti tomu, aby na Hradě seděl geront řízený z Moskvy, vrcholné politické posty obsazovali lidé spolupracující s StB a rozhodující vliv na politiku měla komunistická strana. Shodou okolností včera tři sta tisíc lidí protestovalo proti stejným nešvarům.

Vrtěti Ústavou
V létě roku 1992 se Václav Havel vzdává úřadu prezidenta. Ve svém abdikačním projevu sděluje národu, že nemůže plnit závazky vyplývající ze slibu věrnosti ústavě v souladu s jeho přesvědčením a svědomím. V dnešní politické atmosféře zní takové odůvodnění (ostatně jako další Havlovy projevy) jako sci-fi. Odstupovat kvůli tomu, že se moje politika a představy neshodují s Ústavou? Proč proboha? Ústavu lze přece ohnout podle potřeby, stačí být kreativní. Miloš Zeman o tom ví své. Jeho představy se často rozcházejí s Ústavou, ale zatím vždy z těchto střetů vyšly jako poražený právě ústavní principy. Postavení prezidenta v českém politickém systému je velmi silné a pokud se osoba vykonávající tento úřad rozhodne pravidla nerespektovat, nezabrání mu ani svěcená voda. Třicet let od Sametové revoluce nahradil morálku Václava Havla bezbřehý cynismus a pragmatismus Miloše Zemana.

Proč Nečas „odstúpil“
Roku 2013 provádí ÚOOZ (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu) zásah na Úřadu vlády a Petr Nečas ztrácí důvěru parlamentu i občanů. Původně silný mandát trojkoaliční vlády se rozplynul v důsledku řady skandálů, vnitřních sporů a i necitlivé sociální politiky. Premiér Nečas tehdy rezignoval pod tlakem okolností, přesto se z dnešního pohledu zdá také neuvěřitelné, že tehdy nevykřikl „Nikdy neodstúpím!“ a neodmítl se funkce předsedy vlády vzdát. Nečas byl pod palbou opozice, médií a dokonce i koaličních partnerů. Demokracie zafungovala tak, jak by správně zafungovat měla – pokud jedinec selže, musí opustit funkci a nahradí ho jiný politik s čistým štítem. Nikdo není dokonalý a demokratický systém s tím počítá.

Občany neumlčíte
Střih. Rok 2019. Premiérem je člověk v bezprecedentním střetu zájmů a s podivně umlčenou kauzou Čapí hnízdo za krkem. S prakticky bezmeznou podporou prezidenta Zemana má neotřesitelnou pozici. Všechny pojistky, které by v demokracii měly fungovat, jsou paralyzované. Opozice je rozhádaná, koaliční partneři vystupují jako horliví obhájci předsedy vlády, významnou část médií má pod kontrolou sám Andrej Babiš, a na sociálních sítích působí komanda placených trolů.

Již druhá demonstrace dosahující statisícové účasti je proto v takových podmínkách malý zázrak. Svědčí to o obrovské odvaze a aktivním občanství velké části společnosti, která se všemi triky Andreje Babiše nejenže nedala umlčet, ale naopak se rozhodla svůj nesouhlas dát velmi hlasitě najevo. Skoro to vypadá, jak by se společnost a politická scéna vyvíjely opačným směrem. Zatímco kvalita politické scény setrvale klesá, síla občanské společnosti stoupá. Proto včera zaplněná Letná prezidentovi i premiérovi vzkázala – pokud nepřestanete podrývat občanskou společnost v Česku, ještě o nás uslyšíte. A buďte si jistí, že to nepůjde přeslechnout.

Leave a Reply