Babiš má Máru rád. Ale má Mára rád Babiše?

Premiér Andrej Babiš si rád kolem sebe shromažďuje Máry. Jeden z nich mu ale moc dobře neslouží. Bývalý zaměstnanec Mladé fronty Dnes, Marek Přibil, dnes čelí obvinění z pomluvy. A nebude to kvůli nikomu jinému, než kvůli svému bývalému vůdci Andrejovi.

Marek Přibil se zapsal do paměti Babišova impéria již v roce 2017, kdy spatřily světlo světa nahrávky, které obsahovaly rozhovory Andreje s tehdejším vlastníkem MfD o kompromitujících materiálech o ODS a ČSSD. Mladá fronta Dnes tehdy měla, na Babišův popud, zveřejnit očerňující informace o Babišových protivnících. Nahrávky byly jen dalším důkazem, nakolik Babiš zasahuje do obsahu svých médií. Nahrávky byly zveřejněny na twitterovém účtu Julius Šuman.

Přibil tak vystoupil ze stínu a ukončil kariéru spjatou s Andrejovým mediálním monopolem. Vypověděl, že netuší proč byly nahrávky pořízeny a vyslovil domněnku, že byly zaznamenány na pokyn Chovance – tehdejšího ministra vnitra. Babiš již tradičně označil nahrávky za zmanipulované. A nezapomněl zmínit kampaň, která je vedena proti jeho osobě. Tato kampaň už musela stát české i evropské daňové poplatníky milióny eur.

A impérium vrací úder. Marek Přibil byl díky svým výrokům obžalován z pomluvy o ministru Chovancovi. Obžaloba byla podána k Obvodnímu soudu pro Prahu 4. Přibil zveřejnil článek na serveru ppmagazin.com o ministru Chovancovi, který údajně s tehdejším policejním prezidentem Tomášem Tuhým měl ovlivňovat vyšetřovatele kauzy Pavla Nevtípila. Text článku je postaven na výpovědi čtyř policistů, podle kterých dal Chovanec příkaz k vyšetření případu údajného dotačního podvodu Andreje Babiše. Vyšetřování tak mělo posloužit ČSSD za cílem snížit a zničit politickou konkurenci. Podle vyjádření policistů i hlavní vyšetřovatel případu dostal za odměnu (za zahájení vyšetřování kauzy) post zástupce odboru hospodářské kriminality. Jasně tak naznačuje, že byl dosazen do úřadu proto, že slouží účelu. A je úplatný.

Nic nového ve státě českém

Generální inspekce bezpečnostních sborů samozřejmě prověřila výpovědi policistů z Přibilova článku. V březnu letošního roku dospěla k názoru, že policisté nejsou podezřelí. Přibil přitom v článku upozorňuje na fakt, že s policisty nemluvil přímo, ale prostřednictvím jejich zmocněnce, paní Lhotákové. Máme tu tedy proti sobě ministra ČSSD a premiéra Babiše. Jakkoliv jsou informace v Přibilově článku pravdivé, není pochyb o motivech některých státních činitelů.

Babiš je prozatím nevinný. Přibil je prozatím obžalovaný. Obě skutečnosti se mohou změnit. Stejně jako se mění výše kriminality v České republice. Úplatek za účelem ovlivňování orgánů činném v trestním řízení je už denní chléb.

Leave a Reply