Novotný: pozemský vyslanec proti ruským dezinformacím

Málo kdo z nás by tomu ještě nedávno věřil. Pavel Novotný, osoba spíše bulvární než politicky angažovaná, v pátek přepsala historii. Svou prostořekostí a arogancí tak zasadil tvrdou ránu do ruských slabin.
Vše začalo v malé vísce jménem Řeporyje. Toto katastrální území spadající pod Prahu si zvolilo za starostu proslulého dělníka bulváru, Pavla Novotného. Pavel Novotný je mimojiné proslulý i svou nevytříbenou mluvou. A další z nevytříbených skutků si na sebe nenechal dlouho čekat. Novotný plánuje postavit v obci pomník vlasovcům.

Takový čin se ovšem nelíbí ruské ambasádě, která má už tak nějak ve zvyku se vyjadřovat k věcem místním. Pavel Novotný je ale všechno, jen ne zbabělec. Nenechal se zastrašit ruskou ambasádou a hnal případ až k Putinovi. Pavel Novotný se tak dostal do hledáčku ruských médií, a v pátek byl pozván účastnit se show na ruské televizi 1.  Rozhovor byl přes skype simultánně překládán.

Ruská hlasatelka se zostra do Novotného pustila, a nebála se komentovat jeho škleby a smích během otázek. ,,Vlasovci odešli z Prahy ještě před kapitulací a byli odsouzeni v norimberském tribunálu,“ argumentuje moderátorka. Plánueje tak postavit pomník usvěčeným nacistům.
„To, co vyprávíte v Rusku v televizi, je naprosto absurdní ohýbání historie, my se tady tomu smějeme, váš názor tu nikoho nezajímá,“ hlásí Novotný.

,,Skupině vojáků padlých při osvobozování Prahy má náležet tento pomník.“

A Novotný se nebál jít ještě dál. Nezapomněl připomenout ani Ivana Stěpanoviče Koněva. Koněv přišel do Prahy den po kapitulaci německých vojsk, zdůrazňuje Novotný. Otevřel tak další pandořinu skříňku ruské minulosti. Snad prezident ruské federace nezajistí, aby Řeporyje zmizely z mapy. Nebo aby už žádná české delegace nedostala povolenku vstoupit na území kvůli ,,administrativě“.

A proč nikomu nevadily výroky Miloše Zemana, který také chtěl uctít vlasovce?
,,Má účast na akcích v Moskvě bude na památku vojáků takzvané Osvobozenecké armády,“ řekl Zeman v rozhovoru pro Český rozhlas s tím, že v době osvobození Prahy už nebyli vlasovci pod německým velením.

Snaha postavit památník nacistickému zločinci je údajnou pomstou Rusku. Proč bychom se měli mstít Rusku, že nás osvobodilo nebo že nás okupovalo? Proč teď a proč zrovna z rukou Pavla Novotného?

Další z důkazů, jak vlastně funguje kremelská propaganda, a jak je překrucování historie denním chlebem ruských televizních kanálů. Pokud si národ nepamatuje (nebo nechce pamatovat) svojí vlastní historii, jak zajistí, že se chyby minulosti nebudou opakovat?

Podle výroční zprávy BIS u nás mají ruské dezinformace své místo ve společnosti jisté. Pavel Novotný se překvapivě ukázal jako postava českých dějin, která si nenechá podobné zacházení líbit. Stal se tak číslem jedna na seznamu proti-ruských občanů naší země. Skóre tak možná bude brzy srovnáno. I když abychom porazili toho pána na Hradě, budeme muset vytáhnout do zbroje vyšší kalibr než jen mága bulváru Pavla Novotného.

Leave a Reply