Vyšetřovací komise jako český dárek Číně

Poslanecká sněmovna by měla začít jednat. Bude zřízena další vyšetřovací komise, která se má podívat na zoubek autoritářským režimům, snažících se ovlivnit náladu v naší zemi.

Home Credit, též známý jako tradiční sběratel českých dluhů, potvrdil, že si letos v dubnu najal PR agenturu. Úkolem agentury bylo umírnit debatu na území ČR týkájící se podnikání v Číně. Agentura odmítla, že by sloužila lobbismu či snaze prosazovat čínské zájmy. Home Credit zkrátka jen chtěl přiživit svůj business.

Tato PR agentura financována nejbohatším Čechem, Petrem Kellnerem, využívala služby odborníků, novinářů či politiků. Někteří ze zaměstnanců ani netušili, že se stali součástí trollí farmy.

Česko – čínské vztahy na zakázku
Firma Home credit opakovaně prohlásila, že se jednalo o snahu racializovat veřejnou diskuzi. Vnést do prostoru fakta o životě a podnikání v Číně. Faktem ale zůstává, že u nás figurují čínské vlivy a zjištění serveru Aktuálně.cz to jen potvrzují. Nehledě na zprávy kontrarozvědky BIS, která na pro-čínské vlivy u nás opakovaně upozorňuje.

Součástí této ,,standartní“ strategie byla i podpora projektu Sinoskop. Za Sinoskop se skrývá oficiální tlumočník prezidentů a politiků Vít Vojta. Projekt Sinoskop byl reakcí na web Sinopsis, na který přispívají experti Univerzity Karlovy. Právě vzdělanci Filozofické fakulty se na webu často vyjadřovali kriticky vůči Číně. Stejná PR agentura C&B zajišťovala služby i pro Sinoskop, jako návrh webu či nábor nových zaměstnanců. Náhoda? Home credit opět jakoukoliv spojitost odmítá a vysvětluje podporu projektu jako snahu uchránit firmu, než jako snahu vytvářet provázanou síť pročínských vlivů. Škoda jen, že to tak skutečně působí.

Agentura C&B je provázána s českou politickou reprezentací ještě jinak. Agentura se podílela na připravách konferencí ve sněmovně nebo připravovala reakce opozičních poslanců na ukončení spolupráce Prahy s Pekingem. Právě kauza ukončení spolupráce  započala další válku mezi pražským magistrátem a prezidentem Zemanem.

Home credit a Čínu neváže jen poštovní tajemství

Home Credit byl založen v roce 1997 a patří mezi největší firmy poskytující spotřebitelské úvěry. V Číně má napůjčováno kolem 300 miliard korun. Mimoto akcionáři Home creditu plánovali vstup na burzu v Hongkongu. Plány ale byly nedávno zrušeny.

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply