Jak nás Babiš (nejen) od kybernetické hrozby ochrání

Svátky a jejich předcházející týdny byly pro českého občana náročné. Mimo fyzickou hrozbu, střelbu v nemocnici v Ostravě a výbuch ve slovenském Prešově, napadli české prostředí i hrozby digitální. Diváci méně seriózních televizí na svoji hloupost doplatili i tím, že jim jejich oblíbené médium naservírovalo explicitní záběry výše zmíněných událostí. Ale zpět k té digitální hrozbě.

Nemocnice ve středočeském Benešově byla napadena, společně s nemocnicí Rudolfa, neznámým virusem. Virus zablokoval data a hackeří požadovali za jejich zpřístupnění výkupné. A rovnou v bitcoinech. Stejně jako jsou data v nemocničních počítačích citlivá, je citlivá i jejich ochrana.

Dalším cílem se stala důlní společnost OKD na Karvinsku. Hackeři tak vyřadili z chodu všechny systémy,a všechny doly byly z bezpečnostních důvodů uzavřeny. Je to ale malá výhra pro premiéra Babiše, který stál v čele státní firmy Prisko, když OKD opět spadlo do rukou státu. Letošní rok se totiž OKD nedařilo a skončilo ve ztrátě. A tak má premiér dobrou výmluvu, proč se vytunelovanému podniku nedaří.

Premiér již pravděpodobně drží v ruce zákon, který by se měl týkat kybernetické bezpečnosti. Novela zákona o Vojenském zpravodajství se řeší několik let, ale přesto ne dostatečně. Podobné zákony měly vznikat společně s vývojem IT technologií. Proti této novele se ohradilo nespočet kritiků, kteří upozorňovali na zásahy do soukromí a slova kritiky přicházela i od poskytovatelů internetového připojení. O co se jedná?

Ministerstvo na začátku roku navrhlo, aby povinnost bránit stát před kybernetickou hrozbou byla svěřena tajné vojenské službě Vojenské zpravodajství. Návrh by tak umožnil této službě, aby mohla nepřetržitě monitorovat veřejné komunikační sítě a služby elektronické komunikace. Získaná data sbírat a vyhodnocovat. Nebude moci sledovat konverzace konkrétních osob, pouze se svolením soudu. Novela tak umožňuje Vojenské službě předcházet a monitorovat útoky, popřípadě okamžitě zasáhnout. Zdá se to logický krok. Jenže je tu pořád náš prezident Miloš Zeman a náš premiér Andrej Babiš. Zeman z principu nevěří BIS a čemukoliv, co zahrnuje hrozbu pro ruské trolly. A Babiš zase v novele nevidí žádný populistický profit pro svoji stranu.

Zatím se drží hackeři v ústraní. Nemocnice a černo-uhelné doly OKD se mohou jevit jako malý cíl. Mohou být ale pouze prvním stádiem větší operace. Není totiž tajemstvím, že BIS opakovaně varuje před ruskými a čínskými vlivy na našem území. A tyto vlivy neútočí pomocí slzného plynu a granátu. Útočí na síti. Zahlcují bitevní pole Facebooku, Twitteru a fake news deníků. Novela zákona by tak mohla být prvním krokem proti útokům, kterých bude jen přibývat. Data jsou totiž nejcennější komoditou. Jakmile se země nebrání útokům na své soukromí a informace, měla by zaniknout nebo přemýšlet o změně vedení.

 

Hezké svátky a úspěšný nový rok přeje Rozhled

Leave a Reply