Vývoj v kauze OKD: první trestní oznámení a první zásahy

Parlamentní vyšetřovací komise, která byla ustanovena na konci roku 2017, započala nyní svůj boj proti aktérům kauzy Ostravsko-karvinských dolů. A budou padat hlavy.

OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Černé uhlí se používá jako palivo v chemickém průmyslu, dále ke koksování a v dalších mnoha odvětvích. OKD průměrně vyprodukuje cca 4 milióny tun uhlí ročně, zároveň zaměstnává nejvíce lidí v Moravskoslezském kraji, více než 8 000 pracovníků. OKD dnes spadá pod velení firmy PRISKO, kterou vlastní stát.

OKD se do paměti občanů České republiky zapsalo nejen svým primárním postavením v těžbě uhlí, ale i díky medializované a bouřlivé privatizaci a následnému krachu, který připravil o miliardy nejen stát, ale i investory.
V 90. letech proběhla první částečná privatizace společnosti formou tzv. kupónové privatizace. Kupónovka neboli velký neúspěch Klausovy vlády. Stát ztratil majoritní podíl, který šel do rukou akcionářů. Tento podíl se později stát snažil získat zpět. I prostřednictvím insolvenčního správce Lee Loudy. Soudy ale potvzují, že stát pochybil a lstivě se snažil získat zpět vyplacené dividendy, které mu nenáležely.

Fond národního majetku, který je teď hlavním aktérem kauzy,  vlastnil téměr poloviční podíl, který činil zhruba 48 %. Toho se stát zbavil v roce 2004 za vlády premiéra Stanislava Grosse. Podle médií a posudku nezávislé poradenské společnosti byl prodán za velmi nízkou cenu, hluboko pod svou skutečnou tržní hodnotu. Vlastníkem společnosti se posléze stala Charles Capital vlastněná Zdeňkem Bakalou.

Firma po krizi nakonec skončila v úpadku a začal reorganizační plán, kdy se OKD znovu dostalo pod křídla státu.
Celá kauza OKD je velmi komplikované téma, a v mnoha případech dochází ke ,,jednoduššímu“ označení hlavního viníka. Přitom hlavní podíl viny nese stát a tehdejší vládní činitelé, kteří doteď odmítají převzít odpovědnost. Nynější vládní strany – především Pirátská strana, daly jasně najevo, že hodlají podat žalobu a řádně privatizaci OKD vyšetřit. A tak se rozsvítila čidla metanu a kauza konečně podléhá spravedlivému vyšetřování. Byla ustanovena parlamentní vyšetřovací komise, která nyní podala první trestní oznámení.

Dle Českého rozhlasu šéf vyšetřovací komise Lukáš Černohorský potvrdil podání trestního oznámení na několik osob zainteresovaných v celé kauze. První oznámení se týká Vladimíra Dlouhého ( ex ministr průmyslu a obchodu) a Romana Češky ( bývalý šéf Fondu národního majetku), oba dva nyní vyšetřuje Národní centrála organizovaného zločinu. Komise pak hodlá obvinit i další osoby, například Pavla Šandu ( bývalý úředník Fondu národního majetku), Bohuslava Sobotku (ex ministr financí), Milana Urbana ( bývalý ministr průmyslu a obchodu za ČSSD) a mnoho dalších. Mezi obviněnými nechybí ani oběť medií a nesmyslné negativní kampaně Zdeněk Bakala.

Budoucí týdny a měsíce ukáží prstem na pachatele, kteří se podíleli na krachu strategické společnosti. Je načase, aby české soudy vynesly na povrch, jaké chyby stát udělal a jak za ně má zaplatit. Ostatně, starají se o to nejen české soudy, ale i soudy zahraniční.

Leave a Reply