Podnikatel vs.stát : Jak stát prohrál nejen OKD

Lidé volají po konci oligarchů v Čechách, přesto si jednoho z nich přímo vybrali do čela vedení státu. Potřebujeme-li nálézt nepřítele státu, jeden oligarcha označí druhého za podvodníka.

V bývalém socialistickém státě nedokázali pochopit cíl podnikatelů. A nebyl to jediný problém socialistického státu.  Podnikatelé přeci kupují prosperující podniky, měli by se o ně starat a zajistit práci občanům ? Pokud tak neučiní, jsou to lháři a podvodníci okrádající stát i občany. Zapomínáme na jednu podstatnou část, oni tak činit vůbec nemusejí. Jsou to podnikatelé, kteří chtěji svůj zisk maximalizovat. Ano, dají nám práci, ale nemůžeme od nich očekávat spásu, i když to někteří rádi prezentují např. Babiš a jeho ANO – BUDE LÍP. Aby bylo zabráněno nekalým praktikám těchto „oligarchů“ měly by zakročit ochranné složky státu a nezávislé úřady. Jenomže jak se ukazuje, stát ani úřady nejsou, a ani nebyly v minulosti na přichod byznysmenů připraveni. Místo toho se stát nechal ožebračit svou vlastní vinou. A teď pláče nad rozlitým mlékem a ukazuje na na všechy okolo prstem.

Kdo je ten skutečný viník ? V kauze OKD je to jednoznačně stát.
V pátek 30. 1. se uskutečnilo zasedání poslanecké sněmovny, kde se mimo jiné projednávala i zpráva vyšetřovací komise v kauze OKD. Výsledky zprávy předčítal předseda komise Lukáš Černohorský ( Piráti), v cca hodinové rozpravě prezentoval její závěry. Dle Černohorského zanechala kauza OKD prokazatelné škody nejenom pěněžní, ale i morální. Lidé ztrácejí důvěrů v demokratický systém. Jistě případ OKD za sebou zanechal mnoho nevyjasněných otázek a ještě více poškozených. Celá kauza je velmi spletitá, přesto má mnoho lidí jasno, kdo je ten hlavní viník: a to Zdeněk Bakala. Zdeněk Bakala se tak často stává obětním beránkem mediálního honu na viníka. Jenomže, jak ukázala i zpráva vyšetřovací komise, viníků je více, navíc celý proces samotného vyšetřování se komplikoval z několika důvodů. Někteří se odvolávali na právo mlčenlivost, někdo je již po smrti, a nebo se ani nedostavil k výslechu.

Celou kazu tak někteří aktéři už vnímají velmi zkresleně. V hodinovém shrnutí zpráva nepřinesla nic nového. Viníků je čím dál více, peníze se již nevrátí a reputace některých lidí upadá. Přesto zde najdeme jeden společný jmenovatel, jež všechno odstartoval a zároveň se opakovaně z kauzy nepoučil. Stát.

Velmi zajímavý projev k celé kauze přednesel ministr kultury Lubomír Zaorálek. Podotkl dva dobré postřehy. Za prvé celá kauza se vleče velmi dlouho, a některé věci již nelze vrátit, jako například byty OKD. Za druhé, stát by se měl spíše dívat dopředu, ponaučit se z minulosti. Jelikož privatizace OKD byl souboj státu proti byznysmenům, a jak sám Zaorálek uvedl, byznysmeni byli velmi dobře připraveni. Stát měl zasahovat ve chvíli, kdy mohl a přímo měl, ale v této akci bohužel naprosto selhal. Nyní se snaží o nápravu své reputace. Otázka zní, dokáže to?

Soudy se vlečou a některé daly za pravdu bývalým investorům a Zdeňku Bakalovi. Majetek OKD je nyní opět v rukou státu, bývalé byty OKD zase pod švédskou společností.

Státní správa selhala a hledá viníka mimo svou sféru.

Zda se z toho politici ponaučili těžko říci. Jak ukazuje současná vláda, stát se nechá využívat dále, není dostatečně chráněn proti zájmům byznysmenů, a neumí s ním ani zacházet. Kauza OKD by tak měla spíše sloužit jako učebnicový příklad pro vládu a státní zaměstance, jak se lépe připavit na jednání velkých podnikatelů, které zajímá zisk.

Označeno tagem

Leave a Reply