Křeček konečně bude hájit obyčejné lidi

Posílám ti Křečka, tečka.

Ve středu byl nově zvolen do úřadu ombudsmana Stanislav Křeček. Celou volbu doprovázela řada skandálů. Od původně navrhované Válkové až po samotného Křečka. Je vlastně Stanislav Křeček vhodný adept na tuto pozici nebo jde pouze o přívržence prezidenta Zemana, který si do úřadů rád dosazuje své lidi ? Zkusme se nad tím zamyslet v následujících řádcích.

Veřejný ochránce práv slouží k ochraně osob před nekalým jednáním úřadu a  institucí. V případech vyhodnocených jako protiprávní, neodpovídající principům demokratického státu apod. Stručně řečeno, úřad by vás měl chránit před špatným zacházením ze strany státních institucí. Zlých státních institucí. V paměti nám určitě ještě zůstává jméno Otakara Motejla, který vedl úřad uctyhodných 10 let. Čest jeho památce.
Stanislav Křeček se v politice pohybuje už pěkně dlouho dobu. Od počátku 90. let a nutno podotknout, že na pozici ombudsmana se hlásil několikrát, a je na místě říci: konečně se mu to povedlo.

Zeman rád tahá za nitky

Už při nástupu Pavla Varvařovského ho do pozice zástupce veřejného ochránce práv navrhl Miloš Zeman. Znají se ostatně velmi dlouho, jelikož Křeček působil v ČSSD od 90. let. Politická kariéra Křečka zahrnuje post poslance a neúspěšnou kanididaturu do senátu. Provázel ho i skandál, kdy neoprávněně užival titul JUDr. ještě než složil rigorózní zkoušku. Dále byl dlouholetým předsedou sdružení nájemníků. Zajimavostí ( na rozdíl od některých jeho výroků) pak může být jeho členství ve Skautském oddílu, který byl za komunismu zakázaný. Pod maskou přívržence socialismu se tak skrýval skautský odznak.

„Romové by se měli o svoje práva starat sami, chci řešit i práva většiny.“

Celé jeho jmenování způsobilo poprask. Musíme vzít v úvahu, že volba byla ostře sledována již od kauzy Válková. Těžko říct, zda by se samotnému Křečkovi dostalo tolik pozornosti, kdyby nebylo jeho kolegyně, která proslula svoji spolupráci s vyšetřovatelem- vrahem. Nicméně sám Křeček si pod sebou podlomil hůl několika svými výroky, přičteme-li k tomu fakt, že vztah mezi odcházející ombudsmankou a jejím zástupcem nebyl v úplné shodě, stává se z Křečka osobnost poněkud kontroverzní.

Křeček se vymezuje proti vedení úřadu Šabatové, a v podstatě chce chránit obyčejné lidi či-li většinu. Zda bude hájit i utlačované menšiny zůstává otázkou. Dle jeho minulých rozhovorů a výroků, zřejmě ne. Prezident Zeman tedy navrhl takového kandidáta, který se bude líbit davu a bude ho bránit, či-li se sveze na oné populistické vlně. K Zemanovi se proto připojili i poslanci za další populistické hnutí ANO, o svou pozici bojující ČSSD a  extremisticky smýšlející SPD. Křeček považuje mediální kauzu kolem jmenování za hysterii. Zda je ta hysterie oprávněná, uvidíme až bude v úřadu, zatím je opodstatněná a dává nám právo na jeho případné  (budouzcí či minulé) pochybení alespoň upozorňovat.

 

Leave a Reply