Ukaž svou pravou tvář! A v době krize!

Koronavirus zasáhl a ochromil českou společnost rychleji než to čekala. Zahraniční zprávy o rozsáhlém a škodlivém viru se nám zdály býti tak daleké, že se nás to přeci nemůže dotknout. Že se to děje u sousedů, ještě neznamená, že se to může stát i nám. Co Čech, to nenakazitelný.

Nejprve došly zprávy z Itálie, z Rakouska, a najednou jsme to měli doma. Během několika týdnů se život mnoha obyvatel doslova obrátil vzhůru nohama. Nejprve jsme rychle kupovali trvanlivé potraviny, později mnoho lidí muselo přejít na neplacenou dovolenou a nyní sedíme všichni doma a šijeme roušky a potácíme se v nekonečném množství výroků našich předních vládních činitelů. Jejich samotné postupy, proslovy a další činy ukázaly, jak nebyla vláda připravena na pandemii tohoto druhu. A v době krize vždy poznáš skutečného přítele…a taky poznáš skutečnou tvář politiků.

  1. Andrej Babiš

Kdo si nejvíce ublížil, ale zároveň se pořád snažil využít celé situace, byl jednoznačně Andrej Babiš. I přes všechny lekce češtiny se ukázaly dvě podstatné věci v Babišových projevech. Za prvé, všichni jsme si všimli, že Babiš neumí mluvit ve stresu, nedokázal dát dohromady srozumitelnou větu, přeskakoval z jednoho tvrzení na druhé, zamotával se do svých prohlášeních, která ačkoliv mohla být sebevíce profesionálně napsaná, jeho podáním ztratila svou váhu.

Za druhé, když už nevím jak vybruslit ze situace….budu hrát na populistickou notu. Takže jsme se místo důležitých opatření, dozvěděli o situacích v jiných zemích, a jak to má naše vláda pod kontrolou, ale k jádru pudla jsme se nedostali. Andrej Babiš  v celé pandemii plave a hledá záchranný kruh, či-li kope všude kolem sebe, kde se dá (viz. jeho výroky o Kalouskovi, který dle něj může za virus, o lékařích apod.). Babiš totiž nepočítal zřejmě s tím, že by za jeho vlády měla přijít nějaká větší krize, která by se mohla dotknout i jeho, on je přece NEDOTKNUTELNÝ. Bohužel přišla. A on ji podcenil. Místo prázdných populistických frázích a dezinformování společnosti by měl vzít odpovědnost do svých rukou, což se zatím nestalo a asi ani nestane.

Na českém twitteru proběhla zajímavá debata, kdy si někteří kritici Babiše všimli jakýchsi falešných účtu, kteří projevují neskutečnou chválu Babišova jednání, zároveň pak dochází k nahlašování účtů právě těchto kritiků nebo satirických účtů zesměšňující Babiše. Marketingový tým tedy zřejmě nasazuje všechny páky, aby reputaci Hnutí Ano a samotného Babiše rychle napravil, zda jim to bude k něčemu platné se teprve ukáže. Pokud uvidíte někoho chválit Babiše a bude mít na profilovce květinu či kočičku, jedná se bezpochyb o trolla.

2.Vojtěch, Schillerová, Havlíček a celé parta ANO

Celá parta Hnutí ANO se potápí v epidemii s Babišem. Adam Vojtěch se snažil dlouho ukázat profesionální tvář a dát najevo zvládnutí situace, avšak moc se mu nedařilo. Nejprve obvinil paní doktorku, poté obvinění stáhl a omluvil se, což bylo završeno tiskovou konferencí, kde mu Babiš nakázal říci nahlas jméno viníka. Stihl odvolat hlavní hygieničku, několikrát zopakoval, jak má Česká republika dostatek zdravotnického materiálu, aby vzápětí přišel s tím, že materiál je v řešení a shání se, kde se dá.

Schillerová s Havlíčkem na tiskových konferencí zase opakují, jak občanům uleví a poskytnou nejrůznější úvěry. Schillerové slova o finančním schodku státního rozpočtu zní jako velká ironie, ona která zadlužila stát nejvíce, ho teď potopí definitivně. Sice odloží daňové přiznání, ale nebojte, finanční správa pak zase bude mít žně.

Celému absurdnímu divadlu pak dodala korunu např. hejtmanka Středočeského kraje Jermanová, která děkuje zdravotníkům, ale ty roušky jim prostě neopatří, musí si je sehnat sami.

A teď se dostáváme k otázce, kde je ta pomoc a záchrana státu, když ji občané potřebují ? Lidé platí daně, pracují, platí si zdravotní a sociální pojištění a najednou je epidemie a všechny naše jistoty jsou v nenávratnu. Když už se snažíme obrátit na stát, kterému jsme odváděli peníze a zkousávali některé bizárnosti, najednou dává stát ruce pryč, a neví jak se zachovat.

 

3.Hrdina Hamáček a Prymula

Na druhou stranu nebudeme zcela pesimističtí. V době krize nás dokáží překvapit i některé jména, u nichž bychom to nečekali. Z kouta upozaděné ČSSD vstal Jan Hamáček prosazující nouzový stav dříve, ten se ale nelíbil Babišovi. Nakonec k němu muselo dojít a Hamáček se ukázal jako řádný politik. Jeho projevy jsou věcné, stručné, víme co říká, sdělení jsou jasná. V celé situaci si dokázal zachovat chladnou hlavu a snaží se jednat věcně v zájmu státu, narozdíl od Babiše se neplete do dalších věci a neslibuje hory doly.  Do popředí se také dostal předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula, český epidemiolog je zřejmě první člověk mající znalosti, které pomohou v boji proti viru.

Čeští politici ukázali svou pravou tvář, je vidět, že ani hodiny tvrdého nácviku, dobré marketingové kampaně  a kvanta peněz vám nezajistí jistotu před velkou krizí. Ti, kteří se celou dobu prezentovali jako sebejistí lídři, hledají sami sebe, případě recitují prázdné předepsané pasáže na tiskových konferencích. Vláda by mohla přiznat chybu a pokračovat dál, avšak to by se neslučovalo s image Andreje Babiše, který si chybu nikdy nepřizná. Bohužel tím nejvíce škodí občanům, kteří ho platí ze svých daních a brzy i svými životy.

Leave a Reply