PR olympiáda vlády

Olympiáda v Japonsku sice byla zrušená, ale v Čechách se nám rozjíždí nová – marketingová, v jejimž čele stojí, nikdo jiný než samotný Babiš a jeho tým.

Premiér Andrej Babiš a jeho tým moc dobře tiskové konference nezvládá. Ale komunikovat přes twitter jde jejich marketingovému týmu skvěle. V posledních dvou týdnech dostali politici z cizích zemí skvělé rady od našich politiků. A pro dobrou radu nemusí chodit daleko, či o ni dokonce žádat. Výhercem o nejbizarnější radu se samozřejmě stal přímo pan premiér. K odvrácení krize ve vlastní zemi mu na pár minut stačil tweet, kde uděluje radu Donaldu Trumpovi, zapůjčil si k tomu video od autora knihy Konec prokrastinace Petra Ludwiga, jež založil stránku Masks4all. Ne poprvé, ne naposled. Ostatně, nápady Petra Ludwiga si Babiš půjčil již v minulosti, s vůbec ho to netrápilo.

V komentáři k videu přidal dovětek, který můžeme volně přeložit jako vyřešte pandemii českou cestou a nezapomněl ani na Bůh, žehnej Americe! Byla by to pěkná rada, kdyby ji dával člověk, který nezastupuje Českou Republiku, kde je právě velký nedostatek ochranného materiálu a jehož občané si roušky doma šijí sami, a dodávají je i do nemocnic. Opravdu rada nad zlato! Mnoho komentujících nevěřilo vlastním očím a nejtrefněji to asi vystihl ex-premiér Miroslav Topolánek odpovědí: “Hráblo ti?” Ano i ne. Babiš odvrátil od sebe trochu pozornosti a ještě ČR proslavil. Zda v dobrém světle se asi říci nedá. Známe Babiše s Prchalem,  v jejich případě jde vždy o výhodný kalkul. Dobré PR pro ně znamená útěk od problémů a posychrování si své vlastní nedobytné pozice. S kampaní a Prchalem to nejdál dotáhneš.

Stříbrnou medaili můžeme přiřadit tentokrát za řešení problému na domácí půdě, jde o tweet Aleny Schillerové. Majitel lihovaru Žufánek – Martin Žufánek začal vyrábět vlastní dezinfekci, rozvážel ji do potřebných míst. Než mu výrobu zakázala Celní správa. Celá kauza se medializovala – článek ve Forbesu jen podpořil četné diskuze na sociálních sítích, čehož se chytil i PR tým Babiše. Věc se dala do pohybu. Korunu tomu nasadila právě Schillerová, která zatweetovala Žufánkovi: Volá Vám generální ředitel Generálního ředitelství cel Milan Poulíček, zvedněte, prosím.” Děkujeme paní Schillerové za upozornění, určitě se nedala zvolit soukromější cesta. Všechno, co děláme musí býti viděno, aby to mělo dobrý dopad na naši stranu, ale důležité věci, budeme řešit potichu bez sociálních sítích, tam ventilujeme jenom pouze naše bizarní “úspěchy.” To vše si asi říká na poradě vedení PR týmu hnutí Ano.

Bronz nakonec připadá hejtmance Středočeského kraje Jaroslavě Pokorné Jermannové. Ta prvně vypustila na tiskovce, že zdravotnický materiál je zadržován v Německu. Následně byla vyzvána německým velvyslancem, aby tuto zprávu vyvrátila, jelikož její tvrzení nebylo pravdivé. Jermannové odpověd byla velmi vyhýbající, ani ji nenapadlo informaci vyvrátit. Přímo ji otočila k jinému tématu – pospolitosti, či-li si musíme všichni pomáhat. Velmi výmluvně napsáno někým, kdo nejdřívě obviňuje jiné státy a neumí se vyjádřit přímo.

Sociální sítě jsou teď důležitým zdrojem nejenom pro politiky, ale i pro občany. Získáváme informace, sdílíme je, šíříme je, máme možnost se vyjádřit ke všemu, udržujeme díky nim kontakt se svými blízkými. Proto je nejvyšší čas se zaměřit i na PR politiků a nenechat se zmást jejich “populárními” tweety. Soustřeďme se na důležité věci, a nepodléhejme populistickým heslům, protože přesně toho chce PR tým Babiše docílit. A čau lidi, hlavně nevěřte všemu, co se na internetu dozvíte.

Leave a Reply