Uzavři hranice, zavzpomínej na minulost

Je zajímavé sledovat, jak během několika málo dnů padl celý schengenský prostor. Schengen, náš dobrý přítel. Jakoby celou Evropu znovu zakryla železná opona. Povolí nám dovolenou jen ve ,,spřátelených“ zemích a výjezdní doložky se stanou běžnou záležitostí. Kdo není nakažen, dokonce může i do Chorvatska. Perly Jugoslávie.

Slyšel někdo něco o zákazu pohybu občanů Spojených států amerických mezi jejich jednotlivými státy? Naše důvody vládních opatření proti pandemii koronaviru sice mohou mít šlechetný ,,vyšší smysl,” nicméně fatální dopady pro ekonomiku.

Evropská unie uzavřela svoje vnitřní hranice pro pohyb osob, volný pohyb zboží nadále přetrvává, sice s jistými omezeními, ale přece. Ostatně, kdyby se volný pohyb zboží výrazně zreguloval, logicky by to pro všechny členské státy znamenalo nejen obchodní problémy. V současné době jezdí nákladní vozy se zbožím ve zjednodušeném režimu. Řidiči kamionů nad 3,5 tuny mají na hranicích snadnější podmínky, aby nevznikaly kolony a pokud překročí dobu strávenou v zahraničí na více než 14 dní, musí do karantény. To je poměrně dobrá zpráva a jsou zabité dvě mouchy jednou ranou. Alespoň částečně. Absolutní odříznutí od evropského importu, exportu se zatím nekoná, a zároveň spoustě lidem tak nějak zůstává  jejich zaměstnání. To ale neznamená, že dalších 36% českých podniků nemá problémy s dopravou a logistikou. Problémy s dodávkami mají dvě pětiny společností, a netýká se to pouze zahraničí, ale i vnitrozemí. Důvodem jsou mimojiné zaměstnanci pobývajících v karanténě, které má až třetina firem.

Český statistický úřad v roce 2018 evidoval 489 000 Čechů, kteří pracují za hranicemi. Bohužel ne všichni, kteří pracují v zahraničí, jsou zaměstnanci dopravních či logistických firem a jejich problémy jsou ,,zjednodušeny,” jak jsme si uvedli výše. Lidé z většiny členských států až do teď nemohli vůbec nikam vycestovat. Podle současných opatření mohou Češi za hranice pouze na 24 hodin, aniž by museli do karantény, a pouze v odůvodněných případech. Všichni lidé jsou policií při výjezdu zaevidování. O pracovních možnostech se ale moc hovořit nedá. Snad jedinou výjimku tvoří polští horníci pracující v Ostravsko-karvinských dolech, jejichž provoz až záhadně funguje bez větších problémů. Na severu Čech většina lidí pracuje v Německu, stejně tak jako například na Karlovarsku, kde je kromě lázeňských služeb, poměrně vysoká nezaměstnanost a lidé za prací jezdí taktéž do Německa, které pro ně mnohdy představuje jedinou přijatelnou možnost. Možnost, jak uživit rodinu.

Zamysleme se ale i nad zahraničními zaměstnavateli, kteří zaměstnávají české občany přímo v zahraničí. Nejedná se pouze o různé manufaktury, hotelnictví apod., důležitým zaměstnavatelem jsou ale například i ,,sociální služby.” Mnoho Čechů a Slováků pracuje v Rakousku a Německu jako tzv. osobní asistence pro seniory. V případě, že Češi ani Slováci nemohou vycestovat za hranice, agentury zprostředkovávající zaměstnání se ocitají v existenčních problémech, a stovky rodin a seniorů bez pomoci. Ale jak problém vyřešit, když rakouští občané nemají zájem v těchto službách pracovat a nahradit Čechy a Slováky?

Toto jsou jen střípky z tisíců dalších problémů, které komplikují život jak zaměstnancům, tak zaměstnavatelům. Evropská politika a především ekonomika v současné době není stavěna na to, abychom žili delší dobu se zavřenými hranicemi. Zavřené hranice, stejně tak jako karanténa sama o sobě, přináší nezčetné množství problémů, které vedou k ekonomické krizi. A politici v současnosti nejednají tak, abychom krizi během pár měsíců zvládli překonat. Otázkou je, nakolik mohou otevřené hranice ohrozit životy občanů? Myslím, že cestovat by měl každý na svoji vlastní zodpovědnost, v odůvodněných případech. Zavřené hranice, nepropustné hranice smrdí totalitou. A tu snad v naší zemi nechceme, možná víc než korona virus.

Leave a Reply