Komunismus nás proškolil?

Minulé týdny hýbala českou společností kauza kolem sochy Koněva, Vlasovců a následném ruském vlivu. K tomu se přidalo výročí osvobození Prahy během 2. světové války, pár vládních přešlapů, koronavirus, rusští agenti ohrožující české politiky a typické mlčení prezidenta Zemana.

Zatímco koronavirové restrikce postupně slábnou, ruský vliv v určité politické sféře začíná sílit.

Rusko máme spojené s komunismem a nynějším autoritativním režimem Putina. Zdá se, že Putin usedne na trůně ve stylu ruským carů: dokud nás smrt nerozdělí. Na komunistický režim a podrůčí Ruska bychom neměli zapomenout. Což nás přivádí k zajímavému postřehu zahraničních médií, jež můžeme dát do souvislosti s režimem, který byl u nás přes 40 let.

Východní Evropa a koronavirus

V britském The Guardian vyšel článek, kde se srovnává boj s koronavirem v západní a východní Evropě. Zatímco západní Evropa dlouho otálela se zavedením restrikcí, Východ neváhal ani minutu. Slovensko, Česká Republika, Polsko, Rumunsko a další země okamžitě vyhlásili uzavření hranic a zavedly restrikce omezující pohyb a povinné nošení roušek. Žádné benevolentní jednání. Mezitím v Maďarsku Orbán posiloval své pravomoce, v Polsku se odložily prezidentské volby a u nás se odsunul střet zájmů Babiše. Téměř všechny tyto země, byly také součástí Sovětského svazu. Ruské satelity. Má to souvislost? Ano, má .

Komunismus proškolil

Demokracie je u nás pořád ještě velmi mladá, minulý rok to bylo 30 let od pádu komunismu. Prošla tedy jednou z prvních velkých zkoušek. Když byla zavedená nařízení ohledně omezení pohybu, lidé nebyli tak v šoku z totálního uzavření, možná mladší generace ano, ale starší rozhodně ne. Ozývaly se hlasy o omezení svobody a lidé kritizovali politiky za špatná rozhodnutí, což se za komunismu rozhodně nesmělo dělat, přesto restrikce ze společenského hlediska nebyly takovým šokem. V tomto případě nemluvíme o ekonomických strastech, které přišly a přijdou a budou pro mnoho lidi přímo likvidační. Vláda za minulého režimu posílila v lidech i schopnost se raději o sebe postarat sám. Což se nyní opět projevilo, kdy mnoho občanů začalo pomáhat a podnikat tzv. na vlastní pěst. Šily se roušky, vyráběl se zdravotnický materiál, všichni si navzájem pomáhali, nečekali totiž na stát vedený bývalým členem komunistické strany.

Demokracie vs. autoritativní přístup

Koronavirus. Čínský a ruský tlak ukázal opět křehkost demokracie ve státech východní Evropy. Lidé po pádu čekali velké změny, některé nastaly, ale na politické straně se spíš děly nepříjemné věci. Proto unavení voliči dávají příležitost autoritativním politikům, kteří testovali své možnosti právě v době viru. Zda se jim to povedlo, ukáží volby. Pořád se ale našlo  dost kritických hlasů volající po svobodě a poukazující na chyby ve vládních nařízeních. Od pádu komunismu uplynulo 30 let, přesto se české politické špičky pořád klaní Rusku a Číně. Když mají možnost promluvit v zájmu demokracie, raději mlčí. Proto bychom neměli být lhostejní k demokracii a vážit si ji.

Konečně začíná uvolňování restrikcí a můžeme se opatrně začít vracet k naší svobodě, na to nezapomeňme! Protože v minulosti byly časy, kdy jsme se zpátky ke svobodě vrátit nemohli a místo ní příšla rudá léta. Nebuďme proto lhostejní, jako naši politici, k ruskému a čínskému vlivu a odmítněme ho!

Leave a Reply