Babiše horníci nezajímají a nikdy nezajímali

V roce 2018 stát opět převzal pod společností PRISKO podnik OKD. Vlastníkem OKD se tak stalo jedním mávnutím proutkem ministerstvo financí, kterému šéfovala Alena Schillerová. V dalším roce pak Babiš podnikl cestu do Moravskoslezského kraje, kde jednal o budoucnosti OKD. Dle jeho slov bylo v zájmu vlády i společnosti,aby OKD těžilo, a to co nejdéle.

“Jednali jsme hlavně o budoucnosti firmy. Stát jednoznačně chce, aby firma OKD těžila co nejdéle. OKD je klíčová firma regionu. Příští rok se plánuje navýšení těžby o 300 000 tun na 3,5 milionu tun. Ptali jsme se, kolik uhlí z těžby zůstává v regionu. Z 3,5 milionu tun zůstávají v regionu 2 miliony tun, je to důležité i pro další firmy v regionu. Podstatné je získat co nejvíce financí z evropských struktur. Cílem je vyjednat v Evropě peníze na podporu Moravskoslezského kraje a dalších krajů, kde stále máme těžbu uhlí.”                                                                                                                                                                           20.2. 2019, vláda ČR

Máme rok 2020, koronavirus udeřil na celou republiku, a ta se z toho nyní vzpamatovává. Zatímco hned na začátku bylo mnoho podniků zavřeno, OKD běželo dál. Škodovka zavřela. Přímo sám Babiš se nechal slyšet, že ekonomika musí pořád šlapat. No někdo na vládu dluhů musí vydělavát. Horníci pracovali v běžném provozu virus/nevirus. Navíc zhruba čtvrtina horníků přijížděla z Polska nebo Slovenska. OKD si na začátku epidemie stěžovalo na pokles dojíždějících do práce, nicméně situace se posléze vyřešila otevřením dalšího přechodu.

Nyní se začínáme vracet do normálního režimu, roušky už nejsou povinné, podniky otevírají a začínájí se vracet do doby předkoronové. Kromě OKD, kde naplno propukla epidemie. Vláda i samotné vedení OKD mlčí. Hygienici se snaží testovat všechny, nicméně sami přiznávají, že některé pracovníky nelze dohledat, protože pracují přes různé agentury. Je tedy velká pravděpodobnost, že se virus šíří napříč rodinami, ubytovnami i dalšími státy.

A co na to česká vláda? Nic. Andrej Babiš ani Alena Schillerová se k tomu nevyjadřují. Ono je to totiž nezajímá. Horníci v OKD najeli na třísměnný provoz, zavedla se prý nějaká opatření, ale jaká přesně, zůstává záhadou. Pro Babiše a Schillerovou je důležité, že se maká.

Vláda ANO se nestará o obyčejné pracovníky, pro ně je to dělnická třída, která odmaká, co má za minimální mzdy, odvede povinné daně, které pěkně spadnou do klína Babiše a jeho Agrofertu. Když budou mít dělníci jakýkkoliv problémy, budou si je muset vyřešit sami, jelikož poslední peníze jim vezme finanční správa Schillerové, a na důchody zřejmě nedosáhnou. Vláda Andreje Babiše je pokrytecká, ačkoliv dává populistické sliby pro všechny, nejvíce na ně doplácejí obyčejní lidé, kteří musí pracovat ve špatných podmínkách, za minimální mzdy pro stát, který není schopen se o ně postarat. A ani je ochránít před celosvětovou epidemií.

 

Leave a Reply