Jak Jeníček a Mařenka o nezávislou Českou televizi přišli

15. Tolik členů má Rada České televize. Orgán, který dohlíží na fungování naší veřejnoprávní televize vstupuje do nové éry. Éry prezidenta Zemana a premiéra Andreje Babiše. Ostatně, krásně to reflektuje obraz doby. Odpůrci a věční kritici ČT tak dostanou svoji šanci věci změnit. Změní se ideologie České televize? Vrátíme se do minulosti a připomeneme si sílu propagandy?

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se zajisté už teď tetelí blahem.

Opozice opakovaně varovala před krizí, která může zasáhnout nejen veřejnoprávní médium, ale i náladu v české společnosti. Krize může totiž přijít ruku v ruce s novými členy rady: kandiáty hnutí ANO, za zády se SPD a podporou komunistů. Znovu se musíte pozastavit nad tím, že strana, která má na svědomí  justiční vraždy a čistky, stále dosáhne ke korytu.

Osud ČT mají v rukou tři noví hráči

Ekonomka Hana Lipovská, novinář Pavel Matocha a moderátor Lubomír Xaver Veselý. Eso v rukávu zajisté schovává Lipovská, která se sice tuze ráda nechala zvolit, ale taky se nechala slyšet, že existence veřejnoprávních medií nemá význam. Lipovská je také spojována s Institutem Václava Klause. Vrána k vráně.

168 hodin a Reportéři ČT v ohrožení

Právě publicistické pořady jsou nejčastějším trnem v oku politických představitelů. Premiér Babiš se často vyjadřoval na adresu těchto pořadů, které údajně vede ,,zkorumpovaná pakáž“. A třešničku tomu dodal prezidentův mluvčí, který osočil reportéry z užívání ,,estébáckých praktik“. Politická j(elita) zkrátka nenechají na ČT jehlu suchou.

Jak tyhle názory nově příchozích radních vnímají na Kavčích horách?

„Zažil jsem v Radě ČT duo Baumruk-Fibingerová, které se v Reportérech ČT pokoušelo cenzurovat reportáže o ODS a ČSSD. Ani tehdy jsem si pokusy o cenzuru nenechal vnutit. Můžu vás jen ujistit, že s tím nehodlám na stará kolena začínat,“ reagoval šéfredaktor reportážní publicistiky Marek Wollner.

Zajímavý konflikt nás pravděpoboně čeká i díky Xaverovi, který se zná s radním Zdeňkem Šarapatkou, který má o kolegovi dost jasno. Označil ho za patolízala Miloše Zemana, který ČT z duše nenávidí. No, pokud je některé z těchto tvrzení pravdivé, nepřišel do České televize rozsévat nezávislou žurnalistiku.

Třetí z nových radních, Pavel Matocha je redaktorem České pozice, která je součástí Babišových médií. Proslulý je i svým přátelstvím s Václavem Klausem mladším, odpůrcem EU a popíračem globálního oteplování. Zde asi těžko pohladáme ,,nezávislou“ půdu.

Rada České televize má po středečním hlasování poslanců znovu 15 členů, a příští týden se sejde na veřejném zasedání v kompletní sestavě. V létě pak čeká radu projednat výroční zprávu o hospodaření České televize v loňském roce, kterou Rada ČT musí předložit poslancům do konce srpna. Jestli se s novými členy Česká televize stane ,,závislou“ či zevnitř rozežranou politickými vlivy, to se ukáže v následujícím období.

Leave a Reply