Česká republika nad propastí? Kolik nás může stát druhá vlna epidemie?

Rok 2020 je pro naši zemi i celou planetu historickým a unikátním zlomem, pandemie COVID-19 postupně v nejrůznější formě mění svět. Naplno se projeví následky tohoto typu koronaviru až za pár měsíců či let. Bude nový svět méně otevřený a méně prosperující? Procházíme právě testem civilizace? Jak moc globální recese ovlivní životy každého z nás? Máme mít obavy z budoucnosti?

Již nyní můžeme pozorovat, jak pandemie posiluje důležité pravomoce řady států a autoritářští populističtí vůdci jsou na vzestupu. Nesmíme dovolit, aby se společnost ještě více rozdělila a abychom ztratili naši svobodu, tedy primární lidskou hodnotu. 
V současnosti je zřejmé, že pandemie, ať už nás postihne jedna, či více vln, bude mít na státy drtivé ekonomické dopady. Dle studie OSN by až půl miliardy lidí mohlo skončit v chudobě. Pokud se tato teorie opravdu naplní, ekonomická krize by mohla být významně horší než ta zdravotní. V případě nástupu druhé vlny, i kdyby byla silnější, než-li první vlna, bychom byli lépe připraveni co se týče zdravotnictví. První vlna nás všechny zaskočila. Nyní víme lépe, jak se nový typ koronaviru chová a jaké pomůcky jsou potřeba. Je ovšem otázkou, jaké má stát reálně zásoby roušek, plicních ventilátorů, testovacích sad apod. 


Na základě České národní banky (Zpráva o inflaci), pokud přijde druhá vlna epidemie (je možné, že se právě nacházíme na jejím začátku), ekonomika by letos mohla klesnout až o 13,5 procenta a příští rok o dalších 1,5 procenta. Můžeme si však dovolit další radikální karanténní opatření ve stejném měřítku jako tomu bylo na jaře? Ekonomika nelze jen tak zmrazit, aby to nezanechalo následky. Vyhnuli jsme se kolapsu ve zdravotnictví na úkor oslabení ekonomiky a snížení naší životní úrovně. Pokud vezmeme v potaz, v jakém stavu se nyní nachází česká ekonomika, nejspíš by další uzavření země pro stát mělo fatální následky a propad by negativně postihl i budoucí generace.


Z různých pravděpodobných scénářů, jak naše ekonomika bude v budoucnu vypadat, však nelze předjímat, jak by se v konkrétní situaci ČNB zachovala. Podobně na tom je i česká vláda. Jasné plány vlastně nikdo nemá, na budoucnost se velmi těžko připravuje. Nebo dobrá vláda má mít vždy připravený, detailní plán? Nejistota je pro nás všechny únavná, nemožnost plánovat, kdy se zase budeme moci svobodně pohybovat, pracovat apod. 
Politika by měla být založena na analýzách, kterou tvoří profesionálové. Budeme tedy muset věřit, ať už nastane jakýkoliv scénář, stát na situaci zareaguje pohotově a bude se maximálně snažit pomoci svým občanům. Zároveň však bude brát v potaz, že se nechceme drasticky zadlužit na úkor budoucích generací. Model nejhoršího scénáře dokonce počítá s oslabením koruny až na 32 koruny za euro. Doufejme, že k něčemu tak šílenému nakonec nedojde. Již nyní je však na 100 procent jasné, že svět po pandemii COVID-19 nebude stejný. S tím se musíme smířit. 

Leave a Reply