Naznačily výsledky voleb upadající politickou kariéru premiéra Babiše?


Skončily další volby. Pro velké procento občanů se jedná o ty nejvíce nepotřebné volby ze všech, respektive o tu nejzbytečnější událost roku. Vedle krajů se také volilo do Senátu. Jsou kraje přebytečný mezičlánek nebo se jedná pouze o nevědomost lidí, kteří ve skutečnosti neví, k čemu vlastně slouží? Je důležité zmínit, že kraje jsou klíčové v oblasti sociální péče, kultury, mají bezprostřední vliv na školy.

S jako Senát

Je Senát jen bezmocnou loutkou pod vlivem politických stran? Do popředí se Senát dostal relativně nedávno díky jejímu předsedovi, který navštívil i přes čínské výhrůžky a ostrou kritiku s početnou delegací Tchaj-wan. Hrdinský čin Vystrčila ocenila také zahraniční média. Naopak v tuzemsku se předseda setkal i s kritikou, KSČM dokonce navrhlo, aby se Vystrčilova cesta označila za neplatnou.


Letošní krajské volby byly v mnohém výjimečné a specifické, nikdy předtím neproběhly za tak mimořádné situace, a to pokračující koronavirové epidemie. Strach se však nakonec do výsledků voleb nepropsal, jak se predikovalo. Senioři a lidé v před-důchodovém věku k volbám v rouškách chodili. Celková volební účast dosáhla přibližně 38 procent. Téma koronaviru nejviditelněji využila sociální demokracie, nakonec však marketingová strategie dle výsledků voleb nezabrala. Hamáček a červený svetr ČSSD nezachránil. „V krizi vás ochráníme“, zněl známý slogan.

Vsázím na ANO ?!

Bookmakeři odhadovali vítězství ANO až v devíti krajích, nakonec populistické politické hnutí ovládlo krajské volby. Zvítězilo v 10 krajích, dopadlo lépe než před čtyřmi lety. Ve Středočeském kraji vyhrálo hnutí STAN, v Libereckém kraji Starostové a v Královéhradeckém koalice ODS, STAN a Východočeši. Vypadá to, že se nad hnutím ANO ve Středočeském kraji zavřely dveře. Premiér Andrej Babiš zhodnotil výsledek středočeské ANO vedené hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou těmito slovy: „Je velká škoda, že paní hejtmanka si to pokazila různými aférkami.“ Její drzost ji také rozhodně nepomohla. Jermanová už dříve konstatovala, že je připravena stáhnout se do opozice. Novou práci si však nehledá a chce se věnovat dceři na mateřské dovolené. Alespoň něco pozitivního z výsledků voleb!


Piráti skončili na druhém místě a získali zastupitele ve všech krajích. Poslanec Jiří Dolejš za KSČM označil volební výsledek komunistů v krajských volbách za prohru. Komunisté a sociální demokraté dopadli ve volbách tristně i z toho důvodu, že dlouhodobě podporují premiéra. Budou se nyní muset rozhodnout, zdali riskovat koalici s ANO, jehož budoucnost je velmi nejistá. Mohlo by se totiž velmi lehce stát, že na to příští rok levicové strany doplatí a do Sněmovny se vůbec nedostanou. Premiér tak absolutně nemá jistotu, že mu budou strany i nadále věrné.

Koalice o den více
Je tedy otázkou, jaké bude nakonec složení koalic a zdali se jednotlivé politické strany dokážou domluvit na dlouhodobé spolupráci. Politické strany a hnutí ve většině krajů zformují koalice bez ANO, a není podstatné, zdali v kraji hnutí vyhrálo či nikoliv. „Kdybysme neměli covid-19, ten výsledek by byl lepší,” uzavřel sám premiér výsledky voleb. Je potřeba se vymlouvat na vnější faktory? Příležitostí ukázat své schopnosti během pandemie měl více než dost.
První kolo senátních voleb vyhráli Starostové, vedle Zbyňka Linharta postoupili jejich kandidáti v 10 obvodech z celkových 27. Druhé místo v počtu postupů do druhého kola si přičítají kandidáti navržení Občanskou demokratickou stranou. Horní komora parlamentu bude již za pár dnů definitivně dotvořena, souhrnné výsledky senátních voleb budou zveřejněny až po finálním, druhém kole. Výsledek je rozhodně otevřený a je těžké jej předjímat.


V regionech budou postupně vznikat různé koalice. I když bylo ANO očividně nejúspěšnější, zdaleko to neznamená, že má vyhráno. Automaticky to neznamená, že bude mít většinu hejtmanů. Pokud se vše bude vyvíjet tím správným směrem a vznikne silná koalice, ve volbách 2021 do Poslanecké sněmovny by se mohlo podařit odstavit od vládnutí premiéra Babiše a jeho hnutí ANO. Rozhodně premiéra nečekají jednoduché časy, naopak období nejistoty krajskými volbami započalo. Vůbec není v současnosti jasné, kam zamíří hnutí vzniklé z Milionů chvilek pro demokracii, ve kterém by mohl mít vliv i zcela nevyzpytatelný pražský politik Čižinský. Je také otázkou, jestli nakonec půjde do budoucích voleb s někým nebo samostatně. Nechme se překvapit! Ale již nyní je jasné, že politický vývoj bude velmi zajímavé sledovat.

Leave a Reply