Krátký pohled do křišťálové koule: Jaká je budoucnost Andreje Babiše?

Jaký scénář pravděpodobně nastane po volbách? Pokud se podíváme na nedávná rozhodnutí, činy a skandály současné vlády, je zřejmé, že Babišova vláda postupně oslabuje. Premiér si tak vůbec nemůže být jistý vítězstvím v nadcházejících volbách a zřejmě ani jeho PR, které štědře platí, ho nespasí.

Ve svých mediálních výstupech působí v posledních týdnech rozpačitě, což celkové situaci také nepomáhá. Jak je však možné, že doposud mu vše procházelo a neztrácel na oblíbenosti i přes závažné korupční skandály? Právě Babišovy kauzy jsou jedním z důvodů, proč se Česko letos významně propadlo v žebříčku korupce.

Ekonomika státu jako základ úspěchu
V dobách ekonomického růstu se jistě vládne jinak, než když přijdou vážné problémy. Příchod první a druhé koronavirové vlny prověřil, zda-li se vláda dokáže o své občany postarat. A najednou Babišova popularita klesla. Hnutí ANO si během posledního půl roku pohoršilo o deset procentních bodů. Tento výsledek částečně odrazuje zhoršenou náladu ve společnosti v době, kdy jsme se pomalu, ale jistě, řítili do druhé vlny. Jasně vyplulo na povrch, že vláda situaci rozhodně nemá pod kontrolou, i když nás o tom celou dobu přesvědčovala. Občané jsou unaveni neustálými zákazy, omezeními a často nepromyšlenými kroky. Situaci rozhodně ani nezlepšuje fakt, že premiér Babiš hází vinu za pandemii na samotné občany a jejich nedisciplinovanost. Z průzkumu agentury Kantar navíc vyplynulo, že lidé považují za nejdůvěryhodnější zdroj informací o covid-19 odborníky v dané oblasti a epidemiology. Nejméně naopak věří Andreji Babišovi.


Právě nadcházející volby jsou nadějí pro naši zemi. Budeme mít jedinečnou šanci zastavit rostoucí vliv oligarchické struktury v zemi, zejména vymanit se z vlivu toho nejznámějšího oligarchy, který řídí tuto zemi. Na konci října dorazil dokument z Evropské komise s jasnými důkazy, že Babiš má stále přímý i nepřímý vliv na svěřenecké fondy, tedy nadále ovládá jednu z největších firem v Česku, koncern Agrofert. Viditelný střet zájmů v kombinaci s nezvládnutím pandemie by mohlo stačit, aby velké procento voličů ANO změnilo na hnutí názor.
Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček se rozhodl bojovat proti Babišovi hned v několika oblastech, do sporu s premiérem se dostal například kvůli vyšetřovací komisi k epidemickým opatřením. Cílem této komise je posoudit, zda-li stát postupoval v době pandemie tak, jak měl. To se však hned od počátku nelíbí Andrejovi, zejména fakt, že by komise měla velké pravomoci, jako třeba předvolávat svědky. Pokud by vláda postupovala tak, jak měla, nemusel by se premiér ničeho obávat. Je zde reálná šance, že bude premiér příští rok nahrazen?


Hned několik krajů chce vytvořit koalice, kde hnutí ANO zůstane v opozici. Babiš rozhodně nebude mít jednoduché najít takové spojence, kterým může důvěřovat, jak tomu bylo v minulosti. Navíc u formování budoucích koalic s hnutím ANO není vůbec jisté, zda-li jim nebude hrozit rozpad kvůli názorovým neshodám a neochotě dělat kompromisy. ANO zvítězilo například v Olomouckém kraji, stále se však na koalici nedokázalo dohodnout. Překvapivé bylo pro hnutí, že se KDU-ČSL vymezilo proti ANO. Takže tento koaliční partner odpadá, a ANO musí hledat jiné spojence. Jak silné jednotlivé koalice budou, ukáže čas. Již nyní se rýsují tři hlavní bloky, které se s velkou pravděpodobností utkají o vítězství. Vedle hnutí ANO je to nově vytvořená koalice složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Petr Fiala dokonce prohlásil, že kandidátem na premiéra by měl být on. Dále se v boji utká s největší pravděpodobností koalice Pirátů se Starosty a nezávislými.


Andrej Babiš stále oficiálně neprohlásil, zdali bude kandidovat do voleb v roce 2021. Několik politických stran již konstatovalo, že jsou odhodláni udělat maximum pro to, aby byl současný premiér ze své funkce sesazen. Dle slov zástupců ODS, KDU-ČSL a TOP 09 by tyto strany chtěly mít podstatně větší sílu, která by jim umožnila nahradit nynější vládu Babiše. Který blok bude mít ve finále nejsilnější postavení, a kdo dosáhne na post předsedy vlády, bude jasné až po volbách. Minimálně do nich chce vládu vést Andrej Babiš. „Mám pro vás špatnou zprávu. Určitě chci pokračovat a dovést naši vládu až do příštích voleb,“ dle slov premiéra. V současné době není jasné, kdo by mohl Babiše nahradit. Kandidátů je více z různých politických stran, mezi favority lze zmínit Petra Fialu a Ivana Bartoše.

Leave a Reply