Inovativní PES či vládní podvod na občany?

Protiepidemický systém ČR, kterému nikdo neřekne jinak než-li PES, platí přibližně měsíc. Jedná se o rizikové skóre, které má pět různých stupňů. Stupeň číslo jedna značí nejmenší riziko šíření nákazy, naopak stupeň číslo pět je riziko nejvyšší. Mezi těmito stupni se pohybujeme podle přidělených bodů dle míry šíření nákazy v jednotlivých okresech. Nyní platí stupeň 5. Jestli nebudeme muset přejít na stupeň ještě vyšší by měla vyřešit budoucí vakcinace obyvatelstva.

Významných ukazatelem je tzv. index rizika, který je počítán na denní bázi. Díky novému systému dokážeme lépe předpovědět, jakým směrem se koronavirová situace bude vyvíjet, dále by měla být veškerá měnící se nařízení přehlednější a jasnější. Jaká je však praxe?
Vzhledem k nárůstu pozitivně diagnostikovaných pacientů jsme se před Vánoci dostali na stupeň 4 systému PES, hodnota ale odpovídala pátému pohotovostnímu stupni. Až dnes jse skutečně na pětce. Co se týče nových opatření, opět platí zákaz vycházení v nočních hodinách po 21. hodině, uzavření restaurací, bazénů, posiloven, muzeí či omezení setkávání na maximálně na 2 osoby. Některá nařízení a omezení postrádají logiku, sám anticovidový tým se pozastavoval nad tím, proč došlo k uzavření fitness center a nezveřejní se metodika výpočtu indexu rizikovosti. Dle nezávislých odborníků pro supermarkety vychází daleko vyšší IRI neboli index rizikovosti v porovnání s fitness centry, muzei nebo galeriemi. Navíc pravidelným cvičením se posiluje imunita a na psychiku má sport skvělé účinky. To však našim politickým činitelům je ukradené a raději podporují obezitu u lidí. Přeplněné supermarkety očividně nikomu starost nedělají a vše je v pořádku.


Bez řádných kompenzací podnikatelé v gastronomii nepřežijí, a vadí jim chování a postupy vlády. Výše kompenzací jsou doposud nízké a fakt, že se vláda vždy neřídí tabulkou PES je jeden z mnoha věcí, které majitelům provozoven vadí. Ve stupni 3 systému byla zakázána konzumace alkoholických nápojů a byla zkrácena otevírací doba restaurací a kaváren. Bohužel pouhá výdejní okénka, která jsou v současnosti povolena, řadu podniků nespasí a ztráty jsou obrovské. Propouštění zaměstnanců tak bude muset být na pořadu dne, pokud vláda nezavede adekvátní státní podporu, ze které by se dalo přežít během dočasného stavu.

Co nakonec zastaví opakující se koronavirové vlny? Nejspíš vakcíny proti covidu. Dle průzkumu (údaje agentury STEM) 39 procent lidí má zájem nechat se očkovat proti nákaze covid-19. Nejprve se začnou již za pár dní očkovat zdravotníci, pacienti nemocnic a senioři, pravděpodobně na jaře budou praktici očkovat ostatní občany. Vše je závislé primárně na tom, kdy budou vakcíny k dispozici, a v jakém množství. To zavisí hlavně na (ne)schopnosti naší vlády.


Doufejme, že se zákazy a omezení v budoucnu podaří vládě napsat jasněji a smysluplněji. Majitelé restaurací, aquaparků a dalších provozoven si zaslouží v tak nelehké době mít jasně dané návody, jak postupovat a zejména se předem na změny nachystat. Politici a legislativní činitelé měli dostatečný čas a prostor se na další koronavirové vlny připravit. Vakcíny jsou pro spoustu lidí nadějí, že pandemie brzy skončí a naše životy se vrátí do normálu. Vzhledem k jednotlivým fázím, kdy se postupně budou určité skupiny obyvatel testovat, je nepravděpodobné, že bychom dosáhli kolektivní imunity již v první polovině přístího roku.

Leave a Reply