Očkovat či neočkovat? Jak může jedna vakcína změnit budoucnost naší země

Od 1. února bude spuštěn rezervační systém na očkování pro všechny občany, avšak senioři nad 80 let budou mít možnost přihlásit se již od poloviny ledna. Následně po registraci systém vygeneruje pořadí, tedy jednotlivé termíny konkrétním osobám.

Na denní bázi probíhají bouřlivé debaty na sociálních sítích na téma očkování. Vypadá to, že se český národ rozdělil na dva tábory. Asi nejvíce alarmující a nebezpečné je šíření dezinformací neboli lživých zpráv, kterým velké procento občanů, včetně důchodců, věří. Na úvod je potřeba zmínit, že očkování je zcela dobrovolné a zdarma. Je možné si tuto informaci ověřit na oficiálních stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR.


Mezi nejčastější mýty patří, že bude očkování povinné pro všechny v Česku. Ti, kteří se očkovat nenechají, nedostanou vakcinační pas a budou jim odebírána základní lidská práva a svobody. Bohužel těch, kteří nepravdy šíří, je poměrně velké množství jedinců. Čím dál více lidí, i z rizikových skupin, těmto názorům věří. Dlouhodobá kampaň je vedena proti vakcínám na koronavirus. Kritizovány jsou na všechny společnosti, které různé druhy vakcín vyvinuly. Napadá se účinnost, dokonce mezi vedlejší účinky jsou uváděny i ty smrtící. Je podstatné zmínit, že rozhodnutí o registraci vakcín je vždy podloženo všemi potřebnými údaji. Urychlují se primárně administrativní kroky. Kritéria pro registraci vakcín jsou dokonce přísnější než pro léky, které běžně užíváme a předepisuje nám je náš praktický lékař, kterému plně důvěřujeme.


Je však otázkou, do jaké míry je samotný stát připraven logisticky na jednotlivé etapy očkování. Ministr Blatný, který již stihl odprezentovat vládní strategii očkování, stále neví, kde sežene očkovací personál v řádech tisíců lidí. Podaří se většinu populace naočkovat včas? Nejprve naočkovat zdravotníky, lidi v domovech pro seniory a nemocné občany je bezpochyby logické a správné, měli by být chráněni co nejdříve to jde. Doufejme, že přihlašovací systém bude dostatečně připravený na obrovský nápor, zejména při spuštění a nezkolabuje.


Neustálé prodlužování nouzového stavu, řada omezení a nejistota nepochybně nejsou pro nikoho z nás příjemná. Současná situace není komfortní a jediné, co si svět přeje, je skončení pandemie. I přes drsná omezení jsou přírůstky nakažených poměrně vysoké. Koronavirová pandemie nabírá na síle, krematoria a nemocnice v minimálně čtyřech krajích nestíhají. Nemluvě o vyčerpání zdravotního personálu. Očkování je momentálně jediné nejlepší řešení, jak se dostat ze začarovaného kruhu. Jednoduše řečeno, bez očkování to prostě nepůjde.


Podstatné jsou názory odborníků, proč raději věříme neověřeným informacím z pochybných účtů? Je jen na nás, kdy pandemie skončí. Poslední týdny si vedeme nejhůře v EU. Kašleme na dodržování covidových opatření více než ostatní evropské státy? Malá důvěra veřejnosti v současnou vládu situaci také rozhodně nepřidává. Bohužel vláda nebyla doposud schopna mobilizovat vědce z klíčových oborů, kteří by lidem neustále vysvětlovali vzniklou situaci a jak ji nejlépe řešit a postavit se k ní. Je to zejména na naší osobní zodpovědnosti a nesobeckosti vůči ostatním. Společnými silami se jistě dá epidemie zvládnout.

Leave a Reply