Jaká bude letos Babišova volební kampaň?

Zhruba už za půl roku nás čekají volby do Poslanecké sněmovny. V jakém duchu se asi ponese volební kampaň? Opoziční strany mohou chytře využít své koaliční postoje a Babiše rozdrtit. Ostatně sám Babiš jim k tomu dal mnoho podnětů. Máme tu nezvládnutou pandemii, průser v podobě očkovací strategie, nelegální čerpání dotací z fondů Evropské unie a mnoho dalších kauz. Ovšem nabízí se otázka: zvolí opoziční strany tak dobrý marketing, aby tím Babiše oslabili a přetáhli případné voliče na svou stranu? A jakou marketingovou strategii zvolí Prchal s Babišem?

Kauza Čapí hnízdo vs. kauza Lithium

Babišův agresivní marketing se vyplatil při volbách v roce 2017. Na volebních billboardech se tyčily slogany s hříchy minulých vlád, které Babiš sliboval napravit. No a jak se ukázalo během jeho vlády, nenapravil nic. Jedno z nejznámějších hesel se týkalo kauzy lithium. Babiš odsoudil smlouvu, kterou podepsal za ČSSD tehdejší ministr průmyslu Jiří Havlíček. V oblasti Krušných hor měla mít na starost těžbu lithia australská společnost. Babiš hlásal do médií, že si přece nerostné suroviny my Češi nenecháme vzít! I když byla nakonec smlouva zrušená, pár dní před volbami, ANO to přihrálo hlasy a naopak ČSSD zase u voleb ztratila. S těžbou lithia se mimochodem od roku 2017 nic nestalo. Mnoho lidí na celou kauzu zapomnělo. Celý proces s lithiem spadá nyní pod ČEZ, ten doly od australské společnosti odkoupil. Těžba lithia je tedy v rukou ČEZU, který se dle slov jejich mluvčího připravuje na zahájení postupně. Fin Finální rozhodnutí má pak proběhnout až v roce 2023. Příklad lithia je skvělá ukázka, jak Babiš a spol. pracují dlouhodobě. Označí někoho za nepřítele, svede na něj chyby současné i minulé, abychom pochopili, že Babiš je náš zachránce. On nás přeci přišel všechny spasit. A jako bonus dá svým voličům nějakou odměnu. Třeba 5000 Kč.

Zatímco na lithium se zapomnělo, kauza Čapí hnízdo stále trvá a ještě trvat bude. Pro zapomětlivé se celý případ táhne už od roku 2016. Mezitím Babiš stihl “unést” svého syna, státní zástupce pozastavil trestní stíhání a nakonec celou kauzu začala vyšetřovat ještě Evropská unie. Čapí hnízdo se táhne do dnes a pořád není případ uzavřen. Babiš se určitě bude snažit celou situaci zahrát do autu, je tedy na opozici, jak kauzu využije ve svůj prospěch.

Zeman možná rozhodne

Nynější koalice opozičních stran naštěstí posilují, ale podle průzkumů Babiš neustále vede. Velkou roli hraje také to, jak se postupně budou nebo nebudou uvolňovat jednotlivé koronavirové restrikce. Jak známe Babiše, je schopen těsně před volbami začít nesmyslně rozvolňovat jenom proto, aby si nahnal hlasy. Přesto Babiš může být poražen. Opoziční strany mají dostatek es v rukávu, je tedy na nich, zda-li je šikovně dokáží všechny využít ve svůj prospěch, a na všech dostupných kanálech. Osočováním na Twitteru toho moc nedosáhnou.
Velkým hráčem v letošních volbách bude také Zeman. Prezident už se těší, jak zamíchá kartami, až se bude rozhodovat o sestavení vlády. Zemanovi jde pouze o vlastní ego, on nic nemůže ztratit a občani ČR jsou mu někde. Babiš si je Zemanovi pozice vědom, a proto si ho rád předchází. Pokud nechceme, aby o našem osudu rozhodl bývalý estébák, hradní alkoholik nebo rasistický Okamura, musíme jít k volbám a volit opoziční strany!

Leave a Reply