Strach z Ústavního

Pozornost a napjaté očekávání snad všech politiků a nemalé části veřejnosti směřovala tminulý týden k Ústavnímu soudu a jeho rozhodnutí ohledně části volebního zákona. Na základě návrhu, podaného 21 senátory se jednalo o zrušení pravidla, které při volbách znevýhodňuje menší strany a jejich koalice, a které v ČR fungovalo od opoziční smlouvy mezi Václavem Klausem (ODS) a Milošem Zemanem (ČSSD) v roce 1998.

Reforma, na které se předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a jeho kolegové usnesli, má zabránit porušování rovného volebního práva a zajistit spravedlivé rozdělení hlasů a mandátů všem kandidujícím stranám. Koalice nově pro vstup do sněmovny budou potřebovat jen 5% hlasů, namísto původních 10, 15 nebo 20 (což záviselo na tom, jestli se jedná o dvoj-, troj- nebo čtyřkoalici).

Druhým problémem pak bylo počítání hlasů a rozdělování mandátů podle d’Hondtovy metody v kombinaci s rozdělením republiky na 14 nestejně velkých krajů. V praxi to pak znamenalo, že v menších krajích bylo pro získání jednoho mandátu potřeba mnohem více hlasů, než v krajích větších. Nová změna volebního zákona má tyto nerovnosti vyřešit, jak přesně, se zatím neví.


Emoce, které zrušení části volebního zákona vyvolalo, byly smíšené. Většina politiků, kteří se k tématu vyjádřili, chápou závažnost situace, i to, že reforma je sama o sobě nezbytná, pokud chceme dosáhnout spravedlivého výsledku voleb. Někteří však tolik pochopení neměli.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová například ve svém vyjádření zpochybnila nestrannost a neúplatnost soudců, Andrej Babiš zase s rozhořčením nařkl předsedu Ústavního soudu z úmyslu ovlivnit politiku a z pokusu o celkovou destabilizaci volebního systému. Premiér během své dnešní tiskové konference mimo jiné prohlásil, že „takto závažná změna volebního systému, který tu bez problémů funguje víc než 20 let, má být předmětem široké, důkladné a neuspěchané politické debaty, nikoli výsledkem jedné žaloby a jednoho soudního rozhodnutí. (3. 2. 2021)“. Háčkem v jeho bezproblémovém systému však zůstává fakt, že je v rozporu se základním požadavkem Ústavy na ochranu principu rovnosti ve volebních procesech.


O tom, jaká je motivace premiéra ke zveřejnění těchto výroků, se můžeme jen dohadovat. Jedním si však můžeme být jisti, plánované změny rozhodně dělají předsedovi momentálně stále nejsilnější české politické strany čáru přes rozpočet. Jeho hnutí ANO v posledních předvolebních průzkumech zaznamenalo úbytek hlasů, a to po sérii přešlapů a nešťastných rozhodnutí při řešení současné coronavirové krize, v kombinaci s trestním stíháním, kterému premiér již nějakou dobu čelí. A již zmiňované očekávané změny ve volebním procesu jeho pozici určitě nevylepšují, právě naopak. Můžeme tedy předpokládat, že Babiš, společně se svým spojencem, prezidentem Milošem Zemanem udělá vše proto, aby rozhodnutí soudu nějakým způsobem zvrátil.


Andrej Babiš není jediný, komu se nelíbí takto zásadní změny pouhých 8 měsíců před termínem voleb. Pravdou je , že odborníci a politici budou při hledání řešení v časovém presu. My však říkáme, že je lepší zajistit spravedlnost na poslední chvíli, nežli vůbec!

Leave a Reply