Důvěřují občané ještě vládě?


Podle posledních reakcí, zřejmě moc ne. Postupně lidé také přestávají dodržovat i jednotlivá opatření. Proč? Pár důvodů si najdeme. Pojďme se nad nimi zamyslet

Politik jako vzor
Andrej Babiš si přeje býti vzorem silného politika, který vyvedl zemi z pandemie. V březnu minulého roku se mu to málem podařilo. Ovšem od léta je spíše odstrašujícím vzorem pro všechny ostatní. Lidé potřebují v dobách krize k někomu vzhlížet, mít nějaký silný, morální vzor. Ačkoliv by Andrej Babiš takový ideál rád naplnil a možná on se za něj i sám považuje, veřejnost je jiného názoru. Vládu hnutí ANO a ČSSD byste rozhodně nepovažovali za vzor morálky během posledního půl roku. Nedostatečná komunikace, opatření postrádající logiku, neschopnost trasování, zákony poskytující pomoc podnikatelům na poslední chvíli a mnoho dalších průserů, stihly tyto dvě strany napáchat. Co některé vládní strany nestihly vytvořit za 4 roky, to menšinová vláda vyrobila během šesti měsíců. Babiš několikrát nešel do karantény a hystericky osočoval všechny kolem. Bývalý ministr zdravotnictví Prymula si udělal večírek v zavřené restauraci během nejtvrdšího lockdownu, Hamáček pořád křičí do novin černé scénáře a Schillerová má vždy nové vlasy a jiné fotky na sociálních sítích. Zajímají tuto vládu ještě občané?

Absence zákonů
Vypadá to, že moc ne. Do tohoto víkendu se prodloužení nouzového stavu jevilo jako jistota. Ale ouha, najednou se plán začal bortit. Komunisté vyjádřili jasně své stanovisko, včetně opozice. Verdikt byl jasný. Neschválení nouzového stavu. Babiš a spol. opět hledali viníky kolem sebe, i když měli vinit hlavně sami sebe. Za celý rok nikdo z vlády nepřišel s novelou zákona či jasnými pravidly, jak se bude postupovat až skončí nouzový stav. Nakonec byl Babiš zachráněn hejtmany, kteří si kladli podmínky. Po dlouhých debatách o otevření škol, obchodů atd.se konečně začíná rýsovat nějaký ucelený plán. Zda se k němu opravdu dopracujeme, zůstává pořád otázkou. Je celkem škoda, že vláda musela dostat přes prsty, aby se probudila. Zda je to dostatečné, uvidíme během následujících dvou týdnů.

Průšvih jménem kampaň, komunikace, očkování
Ačkoliv teď konečně začíná svítat malá naděje např. pro rodiče dětí. Mnoho občanů není stále dostatečně motivováno opatření dodržovat. Ministerstvo zdravotnictví plánovalo spustit osvětovou kampaň ohledně koronaviru. Kde je? Nikde. Kampaň na očkování také nikde. Motivace pro nakažené, aby zůstali doma, žádná. System PES už ani neštěká a pokud ano, podle něj se už přeci nejede. Kde tedy pak mají lidé brát motivaci k dodržování pravidel? V tomhle zmatku by se nevyznal nikdo. Po čase jste z toho dezorientovaní a ztrácíte naději. Tím pádem dochází k chaosu, rebélii a ztrácí se smysl čímkoliv řídit.

Pád vlády
Tato vláda skočila do propasti. Neumí se dohodnout s opozicí, dělat kompromisy, ani strategicky plánovat. Babiš není premiér, pouze mikromanažer. Agrofert možná dokáže řídit, ale zemi v době krize bohužel nikoliv. Jeho strmý pád začal. Trvalo to dlouho, ale konečně jsme se všichni dočkali. S ním padnę i ČSSD, která lapá po dechu už nějakou dobu. Jen je škoda, že nynější bordel ve vládě odskáčeme my, občané této země. Ale možná je to dobře a budeme schopni se z Babiše ponaučit. Současná pandemie slouží jako startovací čára pro říjnové volby, Hnutí ANO s ČSSD zatím moc pěkný start nemá. Dlouhou dobu se Babišovo hnutí drželo ve výzkumech na vrcholu, avšak v neděli vydala společnost Kantar nový průzkum. Konečně nastala změna! Babiš není ve vedení. Ještě pár měsíců a možná skončí v propadlišti dějin. Této vládě už věří čím dál tím míň lidí, proč by také měli.

Leave a Reply