Restrikce každý den jinak

Slavíme roční výročí  covidové pandemie. A jak jsme minulý rok začali, ve smyslu přísného lockdownu, tak také pokračujeme i nyní. Opět máme zavřené školy, obchody, omezenou možnost pohybu, zákaz služeb nebo i vycestování do některých zemí. Vláda měla rok na to, aby se připravila lépe na další vlny. A neudělala to. Ani po roce nemáme lepší vládní komunikaci s občany. I když máme vakcínu, vláda nebyla schopná zajistit rychlejší tempo distribuce. Češi už sami neví, která pravidla platí a v jaký den. Protože u nás se restrikce mění ze dne na den.

Otevřeme obchody a školy

Před ohlášením tří týdenních restrikcí si z obchodníků i rodičů udělala vláda tak trochu srandu. Ačkoliv média hlásila vyšší čísla nakažených pacientů, kabinet Andreje Babiše do éteru vypustil možné otevření škol nebo obchodů. A spousta lidí, médií i samotných obchodníků jim skočila na špek. Když už bylo zřejmé, že se nic neotevře, Havlíček to komentoval slovy: “Však to nebylo na 100% jisté.” Poté se v médiích debatovalo o otevření škol, všichni jsme si stihli udělat srandu, a zároveň se rozčílit při zpackaném výběrovém řízení distributora testů do škol. Najednou vláda přibrzdila, dala stopku školám a oznámila nové tvrdší restrikce.

Tvrdší restrikce od pondělí tak, od úterý jinak

Andrej Babiš a spol. vyhlásili přísnější pravidla platící od pondělí. Ovšem už v úterý vyhlásili nějaké výjimky, aby je ve středu vzali zpět a omluvili se za ně. Pro jistotu, bychom měli být ostražití, protože nikdy nevíte, co přijde ve čtvrtek nebo o víkendu. 

Od pondělí začal platit zákaz pohybu mimo svůj okres s výjimkou do práce, k lékaři atd. Pokud pojedete do jiného kraje, musíte se prokázat čestným prohlášením. Police ČR uvedla, že do středy bude shovívavá a prohlášení uzná i v el. podobě, od středy pouze v papírové. Nakonec policie opět obrátila a tvrdí, že dokumenty stačí mít v el. podobě. Nevíme, co bude zítra, proto Vám radíme, mějte je v obou podobách.

Další absurdní zákaz, který nevydržel ani 24 hodin. V pondělí Havlíček vyhlásil zákaz stravování v závodních jídelnách, pod palbou kritiky nakonec bylo nařízení zmírněno. U stolu může být nakonec jeden strávník nebo mezi sebou musí dodržovat 2m odstup. 

A nakonec ministr zdravotnictví Blatný oznámil o víkendu prodloužení karantény lidí, kteří mají společnou domácnost s nakaženým. Ze 14 dnů ji prodloužil na 21. V úterý délku izolace opět změnili na původní dva týdny.

Očekáváme další změny/nezměny v budoucích týdnech. 

Příkazy, zákazy….

Máme tu trend v komunikaci, kdy někteří obyvatelé viní vládu, vláda viní občany a nakonec se všichni vzájemně nenávidí. Vláda neumí komunikovat, ale na to jsme si už bohužel zvykli. Ale pokud chce dodržování pravidel, má je jasně zdůvodnit, prodebatovat a i jasně je komunikovat. Nemůže je každý den měnit. K čemu potom jsou?

Elitářské výstupy naší vlády, že oni si mohou dělat, co chtějí a pak od toho dají ruce pryč, pouze ukazují na její neschopnost. Babiš nám může do médií tvrdit, jak je krizový manažer, ale očividně na vedení státu nemá. Už i jeho PR selhává, sice se nám snažil zdůvodnit Moničinu cestu do Dubaje a odvrátit tak pozornost od své neschopnosti, ale to obyčejného daňového poplatníka nezajímá, protože on cestovat prostě nemohl. Tato vláda se neřídí vývojem epidemie, ona se řídí vývojem její vlastní PR. A nejvíc na to doplácíme my, občané. Nakonec jako při prvním lockdownu, budeme muset vzít zodpovědnost zřejmě do svých rukou.

Leave a Reply