Best in Covid

Premiér Andrej Babiš cestuje během posledních měsíců po světě a zjišťuje, jak se vypořádat s koronavirem. A tak za naše peníze navštívil Izrael, aby se dozvěděl něco o rychlosti očkování. Dále odjel do Srbska a Maďarska, kde se zajímal o vakcínu Sputnik. Cestovala i Monika Babišová. Do Dubaje, načerpat slunce. Všechny cesty byly podniknuty v měsících, kdy cestování není doporučeno, kdy jsme byli (a pořád jsme) jednou z nejvíce postižených zemí koronavirem. Ačkoliv všechny služební cesty měly sloužit jako inspirace, nevíme, zda jsou skutečně účinné. 

Očkování

Během posledních dní začalo tempo očkování celkem zrychlovat. Také podle průzkumů se zvedají čísla lidí, kteří se chtějí nechat naočkovat. Nesmíme usnout na vavřínech. Realita očkování pořád neodpovídá zrychlenému tempu nakažených. V Evropě se Česká republika nachází na 9. místě v žebříčku nejvíce nakažených osob. Před námi jsou Rusko, Francie, Polsko, Itálie nebo Španělsko. Všechny tyto země mají několikrát více obyvatel než my. Například Ukrajina nacházející se na 8. místě eviduje 1 460 756 nakažených covidem celkově, její počet obyvatel činí kolem 43,5 miliónů. Česká republika eviduje 1 399 078 nakažených covidem. Rozdíly jsou obrovské, proto by i koordinace očkování měla být rychlejší. Utekly nám dva podstatné měsíce, kdy vakcíny zůstávaly ve skladech, stříkačky nebyly objednány a nikdo nevěděl, kdo a kolik vakcín dostane. 

Zrychlujeme na trvalo?

Ministerstvo zdravotnictví konečně začalo zveřejňovat kompletní data k očkování proti Covidu. Na jejich webové stránce můžete zjistit, kolik obyvatel bylo naočkováno za den, jaká vakcína se nejvíce používá apod. Přesto, srovnáte-li data o očkování našich sousedů, ještě donedávna jsme očkovali hodně pomalu. Posun přichází až během posledních čtyř dnů. Sedmého března jsme očkovali nejpomaleji v porovnání s Německem, Slovenskem, Rakouskem i Polskem. Snad kromě Slovenska se ani jedna země nepotýká s tak obrovsky rostoucím počtem nově nakažených.

Nacházíme se už 14 dní v lockdownu a nejvíce jsme začali očkovat až od 10.3., za týden by nám měly nejtvrdší restrikce skončit. Na tempu jsme přidaly opět pozdě a musíme ho dohnat opravdu rychle. Nebo se z toho nevyhrabeme. 

A co bude až skončí nouzový stav?

Když během minulých měsíců jiné země prosily EU o pomoc s covidem, Babiš vždy tvrdil, že si každá země musí pomoci sama a Česká republika nebude podporovat další státy. Ale na konci února Babiš přímo žadonil evropské země o pomoc. A ta také přišla, v podobě vakcín. Je celkem ostudné, že jsme my, jako stát, vystupovali proti pomoci ostatních a pak o ni sami žádali. Naštěstí se na nás nikdo nevykašlal. Česká republika tak obdrží v dubnu několikrát více vakcín než dostala v období leden až březen. Je nyní na Babišovi, aby šanci nepromarnil. Koordinace vakcín pořád vázne, vláda se musí vzbudit a začít konečně efektivně jednat, inspiraci snad načerpala na poslední cestě do Izraele.

Očkování nabírá pomalu na rychlosti, což je alespoň nějaká dobrá zpráva. Co bude až nouzový stav skončí, nikdo neví. Vláda podle dostupných informací nemá pořád ucelený plán a čeká, jak se situace vyvine. Takže zřejmě začne jednat v pátek 20. a skončí 21. někdy večer, kdy oznámí prodloužení nouzového stavu. Tohle je žalostná situace pro nás všechny. Za chvíli už nebude z čeho vyplácet kompenzace, lidé budou čím dál tím víc podráždění, bez peněz a děti budou bez vzdělání už skoro rok. Pochopí tato vláda, že lidé potřebují nějaký ucelený plán a naději?

Leave a Reply