Stát zanedbal a pořád zanedbává

Nejvyšší kontrolní úřad vydal zprávu zkoumající nákup a dopravu ochranných a zdravotnických pomůcek. Verdikt je jasný, vláda zanedbala přípravu na pandemii koronaviru, nakupovala nekvalitní až nebezpečný materiál za předražené ceny. Během prvních osmi měsíců nakoupil stát, konkrétně Ministerstvo zdravotnictví a vnitra, pomůcky za 8,5 miliard korun. A jak víme z kauz posledních měsíců, bohužel drahé a nekompetentní nákupy trvají dodnes……

Podceněná pandemie ze všech stran

Zpráva NKÚ velmi detailně popisuje, jak nákupy respirátorů a dalších pomůcek probíhaly. Poukazuje i na fakt, že předražené nákupy trvaly i po té, co se pandemie začala uklidňovat. Či-li největší bordel začal na počátku epidemie a pokračoval dál. Ze začátku měla vláda mnoho informací ze zahraničí o novém viru šířícím se z Číny, přesto přípravu neustále odkládala. Ministerstvo zdravotnictví se nepřichystalo na jakoukoli přicházející pandemii, neaktualizovalo Pandemický plán a nezměnilo ani počet státních zásob. Během šibeniční doby tak musely být nakoupeny respirátory, testy a další ochranné pomůcky. Na pomoc s nákupem, se do celé záležitosti nakonec vložilo i Ministerstvo vnitra. Bohužel, jak podotýká zpráva, obě ministerstva měla vlastní týmy, které spolu nespolupracovaly. Stát tedy zaplatil za respirátory různé částky, pohybující se od 60 Kč až 777 Kč za kus. Ačkoliv premiér Andrej Babiš pořád o sobě tvrdí, jak je dobrý manager, nedokáže si ani pohlídat komunikaci mezi svými ministerstvy. Jednotlivá ministerstva se tak ignorovala, možná spolu i měla zakázáno hovořit. Kdo ví. I když ČSSD a ANO  spolu tvoří koalici, slávu za zvládnutí pandemie si chce Babiš připsat na své konto sám. 

“Objevili Ameriku” aneb reakce politiků

Nejvyšší kontrolní úřad nám představil v podstatě nám všem známý fakt. Zpráva popsala vše, co jsme si do této doby mysleli, buď tajně a nebo veřejně. Přesto je dobré vědět, že nad vládou visí i nějaký jiný kontrolní orgán, ať už v podobě úřadu nebo Nejvyššího soudu. Pokud očekáváte nějakou sebereflexi politických špiček, nedočkáte. Předsedovi vlády zveřejnění zprávy narušilo jeho PR návštěvu nemocnice v Hořovicích. Při tiskové konferenci uvedl, že NKÚ objevil Ameriku a navíc ostatní státy také nebyly připraveny. Klasika. Od Babiše nemůžeme čekat žádné přiznání viny. 

Ministr vnitra Hamáček zase zdůraznil, že zpráva naprosto opomíjí kontext pandemie. Přeplácet se, dle něj, prostě muselo, protože museli ihned jednat. Podobné stanovisko zaujímá i bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ten označil celou situaci za velice komplikovanou a zdůraznil nutnost rychlého jednání.

Musíme podotknout, že kdyby brali politici koronavirová varování vážně, mohli být připraveni lépe. Ale i rychlé a předražené nákupy by se daly možná prominout na počátku nevyzpytatelné epidemie, jenomže pokračovaly a stále pokračují dodnes. 

Plán do budoucna máme?

Současná vláda by zřejmě potřebovala školení na téma: Jak zabránit předraženým nákupům. Poslední kauza týkající se předražených antigenních testů pro školy nenaznačuje sebemenší vládní ponaučení. Bohužel i v přípravě na situaci, co přijde po lockodownu. Vláda žádný ucelený plán nepředstavila. Pouze vždy vypustí nějaké střípky informací, které v závěru dementuje. Chtělo by to už ucelený koncept…..Dočkáme se ho?

Leave a Reply