Zemřel Petr Kellner

Všechna média zaplavila tragická zpráva o úmrtí nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Muž, který je symbolem českého byznysu už od počátku 90. let, zahynul při nehodě vrtulníku na Aljašce, zřejmě již v pátek. Kromě médií své kondolence vyjádřili představitelé politických stran tak i přední jména českého byznysu. Všichni se shodneme, že šlo o zajímavou, pracovitou a ambiciózní postavu polistopadového podnikatelského prostředí.

Kellnerův byznys

Kellner se dostal do světa velkého byznysu díky kupónové privatizaci. Peníze si vypůjčil od sklářského holdingu vedeným Štěpánem Popovičem. Ten ho, dle svých slov, charakterizoval jako člověka velice charismatického s jasnou představou. Další připisují Kellnerovy úspěchy i velmi dobrým vztahům s politiky, zejména s Klausem a Zemanem. 

Jedním z prvních velkých tahů bylo ovládnutí České pojišťovny, získal celkem lacině miliardová aktiva a také zde zavadil o model spotřebitelských půjček, který pak dal vzniknout Home Creditu. Firma PPF znamená zkratku pro První privatizační fond díky němuž se stal Kellner jedním z nejbohatších lidí v Česku. PPF je tvořená různorodými podniky od e-commerce jako je např. mall.cz až po bankovnictví (Airbank). Celkově zaměstnává kolem 150 000 lidí nejenom v Česku, ale i v zahraničí. Kellner dokázal ovládnout i trhy, které byly pro další podnikatele náročné. Řeč je o Číně a Rusku. Přesto se začal, dle posledních informací, postupně z těchto zemí stahovat a chtěl se soustředit na trh v USA. 

Tajemná osobnost Kellnera

Kellner dokázal kolem sebe vytvořit auru tajemného podnikatele. Ve veřejném prostoru moc nevystupoval, rozhovory dával opravdu minimálně. Pro veřejnost byl tak znám hlavně díky každoročním výročním zprávám PPF. Poslední vydal v minulém roce v době pandemie, kdy odkazoval na měnící se priority. Lidé, kteří s ním přišli do styku, ho většinou popisovali jako člověka neposedného, s dlouhodobou vizí a se smyslem vidět spojitosti i tam, kde je běžně nevidíte. Také vystihují jeho velký obchodní rozsah a dravou soutěživost. Kromě byznysu Kellner investoval i do výzkumů v biomedicíně, do vzdělání a  věnoval se charitativní činnosti.

Kellnerův odkaz

Odešel člověk, který sice zbohatnul díky privatizaci, ale na rozdíl od svých dalších kolegů žádnou firmu nevytuneloval ani nepoškodil. Můžeme si o něm myslet cokoliv, avšak musíme uznat, že se jednalo o silnou osobnost s tahem na branku. Jako byznysmen neměl v českém rybníčku konkurenci. Zanechal po sobě stabilní a prosperující společnost.

Leave a Reply