Covid jako šance pro vyhaslé celebrity a radikální politiky?

Na covidové pandemii se snažil přiživit už kde kdo. Politici, firmy, celebrity nebo pseudo odborníci. Covid nabídl skvělou příležitost, jak se zviditelnit, bohužel skrze různé dezinformace. Začalo to doktorkou Pekovou a pokračovalo šířením nejrůznějších hoaxů radikálními politiky ze strany SPD a vyhaslými celebritami. Samozřejmě to nejsou jenom oni, své stoupence stihly posbírat i tzv. osobnosti z lidu např. šílená Jana Peterková. My Češi, se rádi považujeme za odborníky na všechno, ovšem v případě covidu bychom si měli na dezinformace dávat velký pozor.

Kampaň farmaceutických firem

Mnoho umělců, kteří zažili slávu hlavně v 90. letech teď zažívají obrození. Stali se z nich naši spasitelé v koronavirové době. Co na tom, že šíří nepodložené zprávy a fakta, oni jsou zcela přesvědčeni o své pravdě, a rádi ji hlásí skrze své profily na sociálních sítích dál. A lidé jim věří, protože je obdivují.
Bezpečnostní centrum Evropské Hodnoty sleduje dlouhodobé šíření dezinformací ohledně covidu a přineslo žebříček stránek a osobností propagující falešné informace. Mezi celebritami se do první pětky dostali většinou právě oni zpěváci z devadesátek. První místo obsadil Jan Ledecký. Dle něj je koronavirus pouze kampaň farmaceutických firem. I když svá videa z facebooku smazal a některé své názory začal mírnit, pořád je ohledně covidu aktivní a smazaná videa lze najít na YouTube. Druhé místo obsadil Daniel Landa, zpěvák s mesiášským komplexem jež založil i vlastní manifest. Sám Landa se zúčastnil demonstrace v Praze proti nošení roušek, kde mluvil o debatě dvou táborů, jeden je pak zastupovaný právě dezinformátory. Třetí místo pak patří Iloně Csákové, která viní z pandemie Billa Gatese a své děti rozhodně nenechá očkovat. Čvrté místo patří Danielu Hůlkovi a páté zase Báře Basikové. Všechny celebrity mají hodně fanoušků, které právě jejich šíření bludů může velmi ohrožovat. Ovšem nechtějí si to přiznat. Dělají to přeci pro nás.

Radikální SPD a my z lidu

Asi nikoho nepřekvapí, že po uprchlících si politické špičky z SPD vzali na paškál covid. Obránci vlastního národa před migranty se nyní staví i proti koronavirovým opatřením. Tomio Okamura a Radim Fiala vystupují na sociálních sítích dlouhodobě proti Evropské unii a proti médiím, které dle Okamury zbytečně straší lidi. Zároveň se staví proti očkování a povinnému testování občanů. Další člen SPD, který se proslavil nenošením roušek a útokem na opozičního kolegu v poslanecké sněmovně je Lubomír Volný. Dlouhodobě vystupuje jako odpůrce vakcín, prosazuje ruskou a čínskou propagandu a odmítá nošení roušek na veřejnosti. Politici z SPD šíří informace z různých dezinformačních webů, upravují si fakta a svá moudra představují na svých sociální sítích. Bohužel jejich preference neustále stoupají i přes lživé informace.
Mezi další skupinu dezinformátorů patří pak “běžní lidé.” Jedná se např. o zakladatele nejrůznějších webů nebo iniciativ. Mohou to být redaktoři, youtubeři nebo aktivisti. Koronavirus nejčastěji považují za spiknutí firem a politiků. Informace poskytované médií znehodnocují a šíří si své vlastní, např. že vakcíny způsobují ochrnutí apod.

Jak bojovat s dezinformacemi?

Jelikož vláda na šíření dezinformací rezignovala a reagovala pozdě, mnoho lidí dezinformátorům uvěřilo a stále jim věří. Jak s nimi zatočit? Zůstává to pouze na nás. Server info.cz přinesl ucelený návod, jak právě dezinformace rozeznat. Vzniká i mnoho stránek specializující se na identifikaci dezinformací a jejich vyvrácení. Obecně můžeme shrnout pět pravidel, jak si ověřit správnost informací. Zkontrolujte si samotné médium a jméno autora, kontrolujte zdroje použitých informací, nečtěte jenom nadpis ale i celý článek, ověřujte si informace z vícero zdrojů a pokud si nejste jistí, zeptejte se odborníka, který je doporučovaný např. vládními institucemi. Nenechte se dezinformace pohltit!

Leave a Reply