Kdo je Michal Koudelka?

Při příležitosti oslav konce druhé světové války, prezident opět jmenoval generály. Celkem jich Zeman jmenoval sedmnáct a byla mezi nimi i druhá generálka v historii České republiky, Zuzana Kročová, která je zároveň i rektorkou Univerzity obrany v Brně. Jak uvádí server ČT24, vojákyní v České republice stále přibývá a v současné době jich je na tři a půl tisíce, což je nejvíc v historii samostatné České republiky.

Jedno jméno mezi jmenovanými ale opět chybělo, a to i přesto, že již po šesté bylo vládou navrhnuto. Navrhnutým, ale nejmenovaným se stal opět Michal Koudelka, šéf BIS, který společně s BIS čelí neutuchající kritice ze strany prezidenta a Hradu. Zeman se dokonce nechal slyšet na adresu BIS, že jde o „čučkaře“. Současná kritika BIS se pak týká zejména vyšetřování výbuchu ve Vrběticích, kdy Zeman rozporuje nálezy BIS jako zatím nedostatečné. A na tomto základě prohlásil i to, že jsou stále dvě vyšetřovací verze, a to i přesto, že ostatní vládní činitelé jeho verzi nepodpořili.

Dlouhodobě pak Zeman kritizuje Koudelku za to, že údajně neplní své povinnosti, nedostatečně komunikuje s Hradem a neposkytuje či dokonce zamlčuje informace. Naposledy odmítl Koudelku jmenovat loni v říjnu.

Kabinet naopak Koudelkovo jmenování zdůvodňuje výraznými osobními kvalitami, ale také velice dobrými výsledky kontrarozvědky. Naposledy byla od vlády i ministrů chválena za vyšetřování výbuchu ve Vrběticích.

Michal Koudelka je ředitelem BIS od roku 2016 a má za sebou již dlouhou kariéru v bezpečnostních službách. Již v roce 1991 pracoval ještě tehdy pro Federální bezpečnostní informační službu. A v roce 1993 pak začal svou kariéru v BIS, kde původně působil v odboru boje proti terorismu, odkud se pak nechal přeložit na odbor kontrašpionáže a tento odbor pak také od roku 2006 vedl až do doby, než byl jmenovaný ředitelem BIS. Absolvoval i dva zpravodajské výcviky u britské tajné služby MI6, a další u kanadské CSIS.

Uznání za jeho práci se mu také dostalo v zahraničí, kdy dostal Tenetovu cenu, což je nejvyšší vyznamenání CIA za zahraniční spolupráci.

Již v roce 2018 pak vláda navrhla jmenovat Koudelku na generála. Podle tehdejšího ministra zahraničních věcí Martina Stropnického by jmenování na generála Koudelkovi pomohlo především mezi zahraničními partnery. Ředitelé bezpečnostních složek by tak podle něj měli mít nejvyšší vyznamenání. Prezident Zeman však jeho jmenování odmítl, a to hned šestkrát: v květnu a říjnu 2018, 2019, 2020 i 2021. Naopak se ještě vyjádřil, že by Koudelka měl být z pozice šéfa BIS odvolán.

Prezident sepsal zdůvodnění svých názorů, kde vyzdvihoval především již zmíněné neplnění povinností a nedostatečnou činnost BIS. Shrnul své zdůvodnění do několika bodů, mezi kterými je i vyvrácení prezidentova tvrzení o tom, že by se Novičok měl v Česku vyrábět. Další výpady z Hradu pak byly i za kritiku ruských tajných služeb po Evropě ze strany BIS.

Důvody k nejmenování Koudelky generálem se pak zdají být spíše osobní než profesionální. Koudelka dlouhodobě upozorňuje na činnosti jak Ruské federace, tak Číny v České republice, které vidí z dlouhodobého hlediska jako nepřátele EU a NATO, a tím pádem také České republiky. A naopak prezident Zeman se netají svými sympatiemi k obou zemím. Zdá se tak, že Koudelka bude muset počkat na jmenování generálem na „dobu po Zemanovi.“

Leave a Reply