Covid po česku

Koronavirová situace v České republice se relativně zásadně zlepšuje, alespoň to se k nám nese od politiků včele s Andrejem Babišem. Obchody i fotbalová utkání se otevírají, služby začínají fungovat a zdá se tak, že jediný, kdo byl ponechán pozadu jsou školáci. A pak sto padesát tisíc sedmdesátníků, kteří jsou registrovaní na očkování, ale pořád naočkovaní nejsou. Ale už se registrují čtyřicátníci.

Samotné očkování zrychluje, ale pořád jsme pod evropským průměrem a z okolních států je pomalejší jen Slovensko. Celkově z Evropy jsou pak horší jen Rumunsko, Chorvatsko, Lotyšsko, Rusko a Bulharsko. Co se týče obětí, tak je na tom Česká republika po Maďarsku nejhorší.

Nicméně i tak je Česká republika zase jednou nejlepší, jak uvádí pan premiér a stejným dechem dodává, že nechápe, proč by se mělo hlasovat o nedůvěře vládě, když jsme situaci tak dobře zvládli a dál zvládáme. A ministr průmyslu a obchodu, Karel Havlíček, řekl, že vláda už nebude zavírat obchody a provozovny, ani když se situace zhorší a pomoct s tím má především zrychlené očkování, testování ale i covid pasy.

Služby jsou otevřené, ale mají zádrhel. Ke kadeřnici nebo na kosmetiku apod. člověk musí mít negativní test, alespoň pokud neměl už dvě dávky vakcíny, což se pořád týká ještě velkého počtu lidí. A kontroly opravdu chodí. Kromě ceny za službu, tak spotřebitel platí ještě test, který stojí kolem sto korun.

I přesto, že se situace naštěstí zlepšuje snad i zcela objektivně, tak je pořád trochu nepřehledná. Ať už jde o samotné očkování a nejasnost, proč pořád sto padesát sedmdesátníků naočkovaných není, ale čtyřicátníci se již mohou registrovat, nebo najednou překotné otevírání služeb (nikoliv však škol), když si lidé musí kupovat vlastní covidové testy. Nezbývá než si tak myslet, že vláda pochopila, že zavřené obchody jsou špatným PR a že se blíží volby. Zároveň se trochu nabízí otázka, když budeme tak zdatní v testování, nemůžeme se prostě všichni testovat sami?!

Celou situaci doprovázela také bizarní pieta na nádvoří Pražského hradu, kdy se rozsvítilo třicet tisíc svíček za třicet tisíc zemřelých v důsledku nákazy korona virem. Nutno dodat, že plastové kelímky na pivo nepůsobily příliš pietně.

Je samozřejmě otázkou, zda by jiná vláda zvládla korona virus lépe a odpověď se nedozvíme. Současná Babišova vláda má ale v současnosti nejnižší podporu v historii a také nejnižší podporu ze všech vlád v rámci EU. Devatenácti procentní podpora je opravdu rekordně nízká a opozice již zareagovala, že v červnu vyvolá hlasování o nedůvěře vlády a rozpuštění kabinetu.

Netřeba si dělat iluze, že by se něco zásadního změnilo, a to i proto, že volby mají být už na podzim a s největší pravděpodobností by vláda dovládla v demisi, ale pořád je důležité, aby se tak stalo. Nemůžeme nechat projít naprosto nezvládnutou korona virovou krizi, nesrozumitelnou komunikaci ze strany vlády a všechny kauzy začínaje Čapím hnízdem, přes Faltýnka po Vrbětice. Navrch samozřejmě ještě nesrozumitelné střídání ministrů jako ponožek a naprosto patologický vztah mezi prezidentem republiky a několika členy vlády, těšící se jeho oblibě a ochraně.

Leave a Reply