Rezignace Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana

Čtrnáctého května nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman oznámil, že k poslednímu červnu rezignuje na svou funkci. A to po deseti letech ve funkci, do které nastoupil prvního ledna 2011. Svoji rezignaci oznámil dopisem na ministerstvo spravedlnosti a učinil tak v návaznosti na rozpory mezi ním a ministryní spravedlnosti, Marií Benešovou, ohledně kauzy Vrbětice.

Jako důvod své rezignace uvedl, že pociťuje tlak ze strany ministryně Benešové na jeho osobu. A nebylo to poprvé. Ministryni spravedlnosti tentokrát vadilo, že veřejně informoval o kauze Vrbětice a chtěla na něj podat kárnou žalobu. Zemana se ale zastal jak premiér Babiš, tak šéf dozorového Krajského zastupitelství v Brně.

Zveřejněním informací, že za výbuchem ve Vrběticích jsou zodpovědní agenti ruské tajné služby, začala diplomatická přestřelka mezi Ruskou federací a Českou republikou, která vedla k vyhošťování diplomatů na obou stranách. Českou republiku podpořila jak EU, tak NATO a mnoho členských států EU. V solidaritě s Českou republikou také vyhostilo ruské diplomaty například Slovensko, Estonsko, Lotyšsko a další.

Podpora zvenčí ovšem nebyla podepřená podporou ze strany českého prezidenta, který ve svém projevu, který adresoval až týden po „začátku kauzy“ oznámil, že BIS sice mají jeho plnou podporu (což je posun od předešlých výroků na adresu BIS), ale že ve zprávě BIS nejsou jednoznačné důkazy a že vyšetřování pracuje s dvěma verzemi. Naznačil i to, že by za výbuchem mohla být chyba pracovníků areálu.

Na prezidentův projev pak zareagovala sama Benešová, kdy řekla, že souhlasí s prezidentem a že podle ní existuje víc vyšetřovacích verzí výbuchu ve Vrběticích.

Deset a půl let ve funkci

Pavel Zeman se narodil v Brně a vystudoval právo a politologii na Univerzitě Karlově v Praze. V roce 2001 byl jmenován státním zástupcem a působil na Okresním i Krajském státním zastupitelství v Plzni a pak na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně v mezinárodním odboru. Mezi lety 2004-2011 byl prvním českým a ze všech zemí nejmladším členem Eurojustu (Instituce EU pro právní spolupráci se sídlem v Haagu). V čele Nejvyššího státního zastupitelství je pak od prvního ledna 2011 a specializuje se na legislativu, analytiku a metodiku a mezinárodní justiční spolupráci.

Pavel Zeman a kauzy, co hýbají českou společností

Ve své funkci Nejvyššího zástupce Zeman usiloval hlavně o apolitičnost a nezávislost. Vidět to bylo mimo jiné i v kauze OKD, kdy podal dovolání proti rozsudku Městského soudu v obžalování Rudolfa Douchy, Pavla Kúty a Jana Škurka. Městký soud tři obžalované zprostil viny z údajného podhodnocení majetku OKD. V roce 2004 vláda Bohuslava Sobotky rozhodla prodat státní akcie OKD společnosti Karbon Invest. Ty se nakonec prodaly za 4,1 miliardy korun přičemž skutečná hodnota přesahovala 9 miliard. Státu tak vznikla škoda téměř 5 miliard korun. Po osvobození tří obžalovaných Městským soudem v Praze, Pavel Zeman podal dovolání k Nejvyššímu soudu, ale i ten seznal obžalované nevinnými.
I Marie Benešová pak zasahovala do této kauzy, kdy se za snažila docílit toho, aby Pavel Zeman prošetřil jednání Zdeňka Bakaly, jehož pochybení ale žádný soud nepotvrdil. Její obvinění tak působily jako politická a vedená kritikou Hradu na adresu Bakaly. Není tajemstvím, že prezident Zeman už roky vystupuje proti Bakalovi. Pavel Zeman však žádné kroky poti Bakalovi nikdy nepodnikl a prokázal tak, že slouží spravedlnosti.

Události posledních dní i předešlých let tak napovídají tomu, že Česká republika ztrácí schopného a nezávislého justičního činitele kvůli tlaku z Hradu. A je tak pouze další „obětí“ současné vlády vedené v podstatě prezidentem republiky, který se zbavuje různými prostředky nepohodlných státníků.

Leave a Reply