Čapí hnízdo navždy

Čapí hnízdo aspiruje na nejznámnější kauzu novodobé české historie a díky kauze určitě také na jeden z nejznámnějších hotelů a konferenčních areálů v České republice. Nachází se v Olbramovicích, kousek od Berouna, když na místě bývalého lihovaru a statku v roce 2006 začal vznikat moderní areál pod taktovkou architekta Jiřího Javůrka. Rozsáhlá rekonstrukce byla nutností, protože původní stavby byly v dezolátním stavu. I přesto, že se jedná o poměrně nápaditý design, který se dostal do finále architektonické soutěže v Barceloně v roce 2011, tak areál proslavila především kauza, kdy je v hlavní roli premiér Andrej Babiš.


Kauza
Samotná kauza, která už několik let plní titulky v českých, ale i evropských médiích, se týká oprávněnosti 50 milionové dotace na výstabu areálu. I přesto, že dotace byla určená pouze pro malé a střední podniky, tak dotaci získala firma Farma Čapí hnízdo, a.s., která byla vlastněná do roku 2007 holdingem Agrofert, poté se přeměnila na akciovou společnost a po několika letech se pod holding zase vrátila. Andrej Babiš pak vlastnil Agrofert do roku 2017, kdy ho poté převedl do svých svěřeneckých fondů.


V roce 2010 časopis Ekonom upozornil na sporné udělení dotace a i na základě tohoto článku bylo v roce 2015 podané trestné oznámení ve věci. Firma Imoba, která byla nástupce firmy Farma Čapí hnízdo nakonec vrátila dotaci Regionálnímu operačnímu programu Střední Čechy v roce 2018.
Policie v kauze obvinila z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU jedencát fyzických osob a to včetně Andreje Babiše, Andreje Babiše ml., nebo Jaroslava Faltýnka. I přesto, že dotace byla určená malým a středním podnikům, tak ji podle policie dostal koncern Agrofert skrze nastrčenou malou firmu. Tudíž na dotaci neměl Agrofert nárok. Stíhání některých lidí bylo pozastaveno, nicméně v květnu tohoto roku policie navrhla ve věci obžalovat Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni v kauze Čapí hnízdo Hanu Mayerovou. Návrhem se nyní bude zabývat dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch. Ten může rozhodnout o obžalobě, ale i zastavení stíhání, ale může také věc vyřídit jinak. Premiér dlouhodobě jakoukoliv vinu odmítá. „Nikdy se nic nezákonného nestalo a veškerá nesmyslná obvinění odmítám,“ uved Babiš. Stejně tak dodává, že ho už ani nepřekvapuje, že se obvinění objeví vždy před volbami a že jde o vykonstruovanou kauzu, která se táhne čtrnáct let a vyšetřování pět let. A už jednou byla státním zástupcem zastavena. Stejně vypovídá i Mayerová, která říká, že podle ní nikdy žádný zákon porušen nebyl.
Návrh policie na obžalování premiéra Babiše se objevil těsně před hlasováním o nědůvěře vlády a předseda sociální demokracie, Jan Hamáček, to nechtěl komentovat s tím, že do rozhodnutí státního zástupce, není, co komentovat.

Obvinění
Původně byl stíhaný i Jaroslav Faltýnek a rodina Andreje Babiše. V roce 2018 však Jaroslav Šaroch, dozorující státní zástupce, zrušil trestní stíhání Jaroslavu Faltýnkovi a dalším třem lidem. Následně pak v roce 2019 zastavil trestní stíhání i dalších lidí a to včetně Andreje Babiše st. 4. prosince 2019 však tehdejší nejvyšší státní zástupce, Pavel Zeman, obnovil trestní stíhání Andreje Babiše a jeho tehdejší poradkyni, Haně Mayerové, s odůvodněním, že stíhání proti nim bylo zastaveno předčasně a nezákonně. Zároveň ale Pavel Zeman uvedl, že stíhání proti dalším obviněným bylo v kauze Čapí hnízdo definitivně uzavřeno, což se týká manželky Andreje Babiše Moniky, dcery Adriany Bobekové, švagra Martina Herodese a bývalého člena společnosti Farma Čapí hnízdo Josefa Nenadála. Pavel Zeman uedl, že se u nich nepodařilo prokázat subjektivní stránku trestné činnosti.

Zvláštní okolnosti provázející kauzu
Kauzu provází dost zvláštní okolnosti, mezi které jistě patřil údajný únos Andreje Babiše ml. na Krym. V roce 2017 měl být Andrej Babiš ml. unesený na tehdy již Ruskem anektovaný Krym kvůli tomu, aby nemohl vypovídat na policii. Andrej Babiš ml. měl být zavlečen na Krym manželem jeho tehdejší lékařky, Petrem Protopopovem. Premiér toto popřel a vyjádřil se, že jeho syn trpí schizofrenií. V únoru 2021 pak policie případ odložila a nikoho neobvinila. Podle policie se poškozeného nepodařilo vyslechnout. Samotný Andrej Babiš ml. se k tomu vyjádřil tak, že nechce, aby to policie dále prověřovala.

Premiér by měl odstoupit
Čapí hnízdo není jediným problémem premiéra Babiše. Mezi další patří střet zájmů a neoprávněné čerpání evropských dotací Agrofertem. Premiér neustále opakuje, že se ničím neprovinil a že už vlastně ani Agrofert nevlastní. Tento argument mu však zhatil nový zákon o skutečných majitelých a následně registr skutečných vlastníků firem. Registr začal fungovat asi před měsícem. A i veřejnost v něm může bez omezení vyhledávat a najdeme v něm i premiéra Andreje Babiše jako nepřímého majtele koncernu Agrofert. Andrej Babiš je tak koncovým příjemcem výhod.
Nový zákon o skutečných majitelích přikazuje firmám zveřejnit skutečné majitele, jeho jméno a adresu a jeho údaje o postavení vůči dané firmě či výši podílu, který ve firmě má. Bude tak možné zjistit, kdo skutečně pobírá zisk. Dosud byly tyto informace veřejnosti nepřístupné.
Zásadní změna, kterou zákon přináší je pak definice skutečného majitele. Tím je nyní každá osoba, která je tzv. koncovým příjemcem, což znamená, že má buď nějaký podíl nebo má na firmu nějaký vliv.
Podle auditu Evropské komise je již od roku 2017 Babiš ve střetu zájmů a nemá tak nárok na dotace ze strukturálních fondů. Jediný komentář, který k tomu Babiš uvedl, bylo, že se s firmou ze zákona nestýká a nechodí na valnou hromadu.
Premiér je netransparentní a pod jeho vládou se korupce akorát prohlubuje. Je jasné, že v každé jiné zemi by už dávno odstoupil a počkal, než se všechno vyjasní. S podporou od prezidenta a bezcharakternosti Andreje Babiše toto však nemůžeme očekávat.

Další informace:
Seznam zprávy Klíčové svěděctví v kauze Čapí hnízdo https://www.seznamzpravy.cz/clanek/klicove-svedectvi-proti-babisovi-bankeri-ho-potopili-v-kauze-capa-hnizdo-167191

iRozhlas přehled kauzy https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/babis-kompletni-sdeleni-obvineni-dukazy-capi-hnizdo-dokument_1909300600_cib

Seznam zprávy registr skutečných vlastníků firemhttps://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/registr-skutecnych-vlastniku-firem-uz-umi-vyhledavat-agrofer/r~abc3009ac43a11ebb91a0cc47ab5f122/

Leave a Reply