Nový den, nová rozhřešení v kauze OKD

Privatizace. Insolvence. Soudy. Jen další z hesel, která symbolizují éru těžební společnosti OKD.
Historie Ostravsko-karvinských dolů je lemována nejen těžkou prací horníků, ale i soudními spory. A další z nich dospěl ke svému konci. Nejvyšší státní zastupitelství potvrdilo výsledek vyšetřování kriminalistů. Trestný čin se během let 2004-2016, kdy bylo OKD pod vedením NWR, nestal.

Zdroj: ČTK

A zase ten Pavol Krúpa. Oblíbenec našeho prezidenta, tehdy ještě jako fungující firma Arca Capital, podal trestní oznámení na NWR v roce 2016. Tvrdil, že došlo k tunelování OKD, záhy po převzetí firmy Zdeňkem Bakalou v roce 2004. A není tajemstvím, že nešlo o zcela první válečnou výpravu proti Zdeňku Bakalovi, na kterou finančník vyrazil. Krúpovy pochybné praktiky, zcela za hranicemi zákona, už odhalil i soud v Jižní Karolíně.

V trestním oznámení Krúpa poukazoval na možné nevýhodné půjčky, které si firma NWR brala. Právě NWR byla v roce 2006 vlastníkem dolů a využila bankovní úvěr v hodnotě 20 miliard korun. Podle Krúpy úvěr ale firma vůbec nepotřebovala a jen jej využila k vyplácení dividend. Krúpa tvrdil, že právě tyto praktiky NWR (potažmo Zdeňka Bakaly, který měl prostřednictvím NWR ve firmě podíl) dovedly OKD k insolvenci v roce 2016. Tato obvinění však nebyla nikdy potvrzena vyšetřujícími kriminalisty. K insolvenci OKD došlo díky klesající ceně uhlí a sérii špatných politických rozhodnutí.

Pět let vyšetřování nepotvrdilo spáchání trestného činu. A pod závěr Policie se podepsal i dozorující státní zástupce. Proti tomuto rozhodnutí podala stížnost Správa pohledávek OKD a.s. a vedlo to jen k dalšímu potvrzení závěrů Národní centrály proti organizovanému zločinu. Podezření na spáchání trestného činu se nepotvrdilo. A tak Pavol Krúpa opět prohrál svůj boj, neboť spravedlnosti bylo učiněno zadost.

Další pán na holení
Pavučina soudních sporů kolem OKD však nekončí. Velké finále teprve má přijít. Okresní soud v Ostravě dnes začal projednávat další ze skládanek privatizace a následné insolvence OKD. A půjde opravdu o hodně. Spor o platnost pohledávek v hodnotě víc jak deseti miliard korun, které přihlásila britská Citibank, tak jde do finále. Uhelná společnost skončila v roce 2016 v úpadku a jako správce insolvence byl jmenován Lee Louda (ten má mimochodem teď na starosti i Krúpovu bývalou firmu Arca Capital). Právě správce Louda vyvolal svým počínáním další nutný soudní spor, kdy neuznal vyplacené pohledávky investorů. A tak se největší věřitel firmy nemohl zúčastnit insolvenčního řízení.

Ostravský soud už v roce 2019 rozhodl, že pohledávky jsou platné. To se ale nelíbilo insolvenčnímu správci a Vrchní soud pak následně kauzu vrátil do Ostravy. Citibank dnes zastupuje držitele dluhopisů, která vydal tehdejší majitel OKD: NWR. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Je dost nepravděpodobné, že by soud v Ostravě rozhodl jinak, než v roce 2019. I přes veškerou snahu insolvenčního správce to vypadá, že nás jeho paličatost přijde draho. Soud uzná oprávněnost vyplacených pohledávek a kdo bude platit soudní výlohy a penále? Stát a občané?

Případ jedné těžební společnost je jen další ukázkou neschopnosti, pochybení a nepřipravenosti naší vlády. Politické machinace v tomto případě vedly nejen ke ztrátě peněz, ale i ke ztrátě prestiže naší země, jako země nevhodné k investování. Česká republika se tak znovu ukázala v pravém světle, jako země nehostinná pro investory. A cenu nejvyšší zaplatí čeští občané.

Také: https://hlidacipes.org/v-okd-se-netunelovalo-potvrdilo-nejvyssi-statni-zastupitelstvi-krupa-s-zalobou-neuspel/

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3287373-kriminaliste-odlozili-udajne-vytunelovani-okd-podezreni-z-trestneho-cinu-se

Leave a Reply