Předvolební sprint


Už zbývá jen cílová rovinka a předvolební období bude s úspěchem za námi. Cílovou pásku protrhne ten, kdo dokáže svým protivníkům nejúčinněji podkopnout nohy a zároveň emotivní kampaní přesvědčí více voličů o své lidskosti. Volby bohužel nestaví na pragmatičnosti a logice voličů. Za nás všechny rozhoduje jen podvědomá emoce. A stejně tak, jako asi každý najde ve skříni věc, kterou koupil čistě pod tlakem reklamy, český národ získá takové nechtěné vedení státu.


Stále mi v uších zvoní hlas paní, která je po dojemném objetí paní Schillerovou natolik omámená její lidskostí, že s motýly v břiše a klidným svědomím zapomene na finanční situaci této země a s úsměvem na rtech pokračuje ve svém opěvování.


Každopádně si v letošním roce můžeme užívat relativně poklidné až téměř nudné kampaně, kde se jako největší události jeví souboj o zajímavější a ideově korektnější nanuk. Ze ztuhlosti a letargie nás však vytrhla zpráva globálního projektu Pandora Papers. Viní Babiše a další jemu podobné osobnosti ze zneužívání offshorů. Premiér si, podle zjištění investigativních novinářů z 117 zemí, přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun. Za tyto milióny pak následně zakoupil nemovitosti na francouzské riviéře. A nechyběl ani zámeček Bigaud pro Moniku. Podobné aktivity odpovídají praní špinavých peněz, premiér to však odmítá. Označil zprávu novinářů jen za další kampaň proti jeho osobě, cíleně zveřejněné těsně před volbami. Pokud leží český premiér v žaludku investigativním novinářům i v jiných státech světa, je jeho sláva skutečně veliká. Střízliví občané tak mohou doufat, že uveřejnění dalších pochybných aktivit premiéra, přesvědčí i zarputilé příznivce ANO.

Velmi kreativní je i přístup pana Nerušila za SPD, který svým bizardně infantilním popisem pohlaví cílí na poměrně nízkou věkovou skupinu budoucích voličů, možná s očekáváním, že za 12 let posílí jejich voličskou základnu. A to ovšem pouze v případě, že tyto děti nebudou rodičům ukradeny dříve, než budou mít možnost k volbám skutečně jít, jak hlásá Volný blok na svých billboardech. Naštěstí však máme v Čechách pana Bonda ČSSD , který se ničeho nebojí, a to ani ruského vlivu. Hned poté, co najde své klíče a psa, najde také řešení pro všechny naše obtíže.


Jenomže, ona i ta zmíněná emotivní paní dobře ví, že žádná ze stran nám nezaručí blaho, korupce tu s námi určitě také zůstane, bytová situace se za noc, ani čtyři roky, nevyřeší a inflace nás taky neobejde. A i když mají všechny strany kostlivce ve skříni, my můžeme ovlivnit to, jestli v té skříni budou přibývat. A stejně jako vlaštovka dobrých zpráv přiletěla minulý týden z Francie věřme, že i u nás je možné dosáhnout nemožného.

Leave a Reply