Krize energetická


Svět zavalila energetická krize. Zatím nebere životy, ale jen naše úspory. Ceny plynu, elektřiny a uhlí jen rostou a spotřebitelé se oprávněně bojí budoucnosti. Podzim a nadcházející zima tak budou zkouškou, zda si to jako národ můžeme dovolit.


Konec Bohemia Energy v Česku tak přišel v nejméně ideální čas. Devět set tisíc klientů tak přišlo o dodavatele elektřiny i plynu. Tito klienti se tak ocitli v režimu dodavatele poslední instance, a jejich měsíční zálohy stouply o tisíce. Pochybil stát, sám dodavatel nebo Energetický regulační úřad?


Zemní plyn skokanem roku
Firmy musely reagovat na zánik dodavatele Bohemia Energy rychle a nakoupit zemní plyn na velkoobchodních evropských trzích. A právě kvůli rostoucím cenám (které jsou dnes čtyřikrát vyšší než na počátku roku) se bývalí zákaznici tak zalekli nového výpočtu měsíčních záloh. Právě zemní plyn se stal skokanem roku a jeho cena vystoupala na 66 euro za megawatthodinu. Svůj podíl má i vysoká poptávka po plynu, která neklesá. Tomu odpovídá i zájem soudruhů v Číně, kde stoupla poptávka o desetinu oproti minulému roku. Ale cena plynu může i velice rychle klesnout. Další velmoc, tentokrát v čele s Vladimirem Putinem, může zásadně ovlivnit trh se zemním plynem. Právě Putin nařídil Gazpromu, aby zvedl dodávky plynu do Evropy.


Uhlí v hlavní roli

I přes sílící trend a poslání většiny států EU o dekarbonizaci, uhlí je opět v kurzu. Ceny uhlí na světovém trhu ovlivňuje především to, co se děje na východě. Čína uvalila sankce na dovoz uhlí z Austrálie, jako další ze svých strategických bitev. A stejná země slíbila, že otevře více dolů, aby zvládla nasytit světovou poptávku po uhlí.


Blíží se tuhá zima a cena uhlí se vyšplhala do extrému. Naše země má ale díky uhlí stále jednu pojistku, že dokáže obstarat dostatečné množství elektřiny za přijatelnější cenu. Na uhlí totiž dost závisí naše teplárenství. Ale i přes rostoucí cenu uhlí se doly na našem území uzavírají. Černé uhlí, které se dnes těží jen v jednom zbývajícím dole OKD, se tak brzy stane komoditou, kterou je naše země obdařena, ale vzdává se její hodnoty. V minulosti to byla právě klesající cena uhlí, která přivedla výše zmíněnou černo-uhelnou společnost do insolvence. Proto se historie opakuje a stát nekoná ve svůj prospěch. Pokud jde o hnědé uhlí, jeho budoucnost bude mít o něco delší trvání. O produkci hnědého uhlí se u nás starají čtyři společnosti.


Podobně jako v minulosti, kdy se staly české doly dějištěm politických her a zločinů, se ocitáme v situaci, kdy stát pochybil. Nejenže nedostatečně reguloval energetické dodavatele, ale nenabídl pomocnou ruku lidem, kteří se teď musí potýkat s existenčním rozhodnutím, který den je dostatečná zima, a je potřeba zatopit. Stále se česká společnost a její politické vedení nepoučilo z chyb minulých a čeští spotřebitelé si letos pro komfort „tepla v domácnosti“ sáhnou hlouběji do kapes. A kdo ví, možná tato etapa další energetické krize opět povede ke ztrátě strategických firem.

Leave a Reply