Lukašenkova cestovní agentura 

Na severovýchodní hranici Polska se v bažinách hlubokého lesa odehrává boj na život a na smrt. Představa pohádek Boženy Němcové a Karla Jaromíra Erbena vystihuje, co do dramatičnosti tuto situaci naprosto dokonale. Zima, mlha, bažiny, déšť a pomoc žádná. Nejbližší chalupa půl dne svižné chůze, pokud ovšem víte kam jít, nikdo vás nevrátí zpátky na druhou stranu hranice, a nebo nezemřete podchlazením, hladem či žízní. 

Migrační krize zmítá Evropu již pěkných pár let. Pro nás Čechy ale zatím ještě nikdy nebyla tak blízko. Samozřejmě, nepočítáme-li Tomiovu předvolební kampaň. V polovině srpna letošního roku se u běloruských hranic s Polskem objevila první skupina afghánských uprchlíků. Stejné období jako to, kdy naše záchranné lety přivážejí hrdinně pár afghánských rodin do Česka. Skupina těchto 32 afghánských migrantů se nechala nachytat na lživé sliby Lukašenkova režimu, a dle jejich výpovědi, nasedla do letadla, které je dopravilo ze zemí Blízkého východu až do Běloruska. Autobusy pak byli převezeny až k hranicím s Polskem a Litvou. Následně byli donuceni, mnohdy i násilím běloruské pohraniční stráže, hranice překročit.  

Země nikoho 

Země nikoho, která ve skutečnosti patří jedné z těchto dvou zemí je nyní krajina tisíce lidí utíkajících před krutostmi Blízkého východu. Afgánci, Íráčané, Syřané zde přežívají z dopomoci místních lidí a humanitárních organizací. Ovšem i tato pomoc je omezena. Pohraničníci, již od samého začátku, přístup kohokoli k uprchlíkům blokují. I proto se někteří místní plíží bažinatými lesy v nočních hodinách a pátrají po lidech schovávajících se před drony pohraniční stráže, aby jim podali láhev vody, energetickou tyčinku a kus teplého oblečení. Oficiální počet lidí, pro které byla tato hranice fatální, je zatím patnáct. To se ovšem zdá místním nesmyslně nízké.  

Pomsta Alexandra Lukašenka 

I když se nám může zdát jednání polské strany nelidské, je dobré si celou situaci představit jako Lukašenkem nabitou zbraň, která ve chvíli rozvolnění pohraničních kontrol vystřelí. Ten využívá nevlídné situace Blízkého východu k pomstě, či vydírání evropských zemí. A to celé Unie, nebo jen samotného Polska a Litvy. To vše z několika důvodů. Jedním z nich je přijetí běloruských odpůrců režimu, opozičních politiků, ale i prostých studentů, kteří pouze vyjádřili svůj názor. Ti našli zázemí v sousedních zemích, odkud nyní mohou cestou různých kanálů přispívat k boji za demokracii. Druhým důvodem jsou sankce, které na Bělorusko uvalila Unie kvůli represím proti prodemokratické opozici a porušování lidských práv. Aby však situace nebyla málo komplikovaná, přibývající sankce ze strany Unie vyvolávají, jak Newtonův třetí pohybový zákon praví, stejně velkou reakci opačného směru. Tentokrát formou uzavření plynovodu. To však může narušit vztahy s Moskvou, která se jeví spíše jako možná pomoc v Lukašenkově válce proti západu. 

Leave a Reply