Až do posledního dechu Zemanem


Budoucí premiér naší země Petr Fiala byl postaven do situace, kdy musí vyhlásit válku prezidentovi republiky. Hlava pomazaná čili prezident Zeman odmítl jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského. Prezidentovi se nelíbí Lipavského nedostatečné vzdělání, postoj k V4 a k řešení konfliktu v Izraeli. Fiala je tak hned na počátku svého panování vystaven zkoušce, ve které musí obhájit budoucí vládu.


Dva až pět měsíců
Hlava státu se bezpochyby tetelí blahem, že opět mohl svojí paličatostí zasáhnout do stavu české země. Přitom argumenty, které označil jako hlavní důvody nevhodnosti Lipavského na pozici ministra, u jiných ministrů nevadily. Nízka kvalifikace nevadila u ministra vnitra Hamáčka. Lipavský dosáhl na bakalářský titul a jeho závěrečná práce měla nejhorší možnou známku, zatímco končíčí Jan Hamáček dosáhl pouze středního vzdělání. A i přesto jej prezident jmenoval ministrem vnitra. Opět se ukazuje selekce typická pro prezidenta, kdy hodnotí kandidáty hlavně na základě vlastních sympatií. Další konání prezidenta, které odporuje Ústavě?

Stejně tak Lipavského pozice k V4 a Izraeli. Prezident uvedl, že jeho postoje jsou v rozporu s připravovaným programem a prohlášením nové vlády. Pokud by tomu tak skutečně bylo, proč by jej tedy Fiala navrhoval jako kandidáta na ministra zahraničí? Že by si předem podkopával program vlastní vlády?

Jan Lipavský foto:iDNES


Petr Fiala tak nemá jinou možnost, musí podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. Projednávání této žaloby by však mělo zabrat dva až pět měsíců. Skutečně se naše země nachází ve stavu, kdy nebude přítěží mít stále vládu v demisi? Na půl roku?

Česká republika se nachází ve stavu, kdy jediné, co nemáme je čas. Naše země urychleně potřebuje novou vládu. Co nejdřívě se musí napravit chyby vlády minulé a postavit se k vedení země s novou vizí.
Jde jen o další kratochvíli dosluhujícího prezidenta? Jde jen o další projev pomsty a nenávisti vůči národu? A nastaví Zeman laťku pro dalšího prezidenta, že mu nic nebude svaté? A co se stane s vitrínou v Lánech? A je prezident stále svéprávný? A proč si musíme klást takové otázky a čekat na vyjádření Ústavního soudu, když epidemie sílí a lidé umírají?

Leave a Reply