Blýská se na lepší časy?

Tento rok bude pravděpodobně jedním z nejsložitějších a nejtěžších od vzniku samostatné České republiky”.

I takto, pro někoho možná pochmurně, začal Petr Fiala svůj první novoroční projev. Přesto se v jeho slovech skrývá naděje. Naděje na to, že po tolika letech máme premiéra, který se nám nesnaží nasadit růžové brýle a stáčet naši pozornost na vlastní, pro zemi nepodstatné, úspěchy. Že máme premiéra, kterému záleží na racionálním přístupu k problémům více než na tom, zachovat si tvář před veřejností. Naději na to, že se naše země bude moci pohnout z místa, na kterém se na poměrně dlouhou dobu zastavila.


Následující měsíce nebudou jednoduché, to je nám všem jasné. Nová vláda na sebe bere nelehkou úlohu, pokud plánuje vyvést naši zemi z této situace. Na jedné straně se hromadí docela dlouhý výčet problémů, u kterých je složité už jen rozhodování, který z nich by měl být při řešení prioritou. Na straně druhé už tak rozdělená společnost, která zdánlivě ani nepotřebuje důvody ke svárům. Ale i když je ještě brzy na to, vynášet jakékoliv soudy, je alespoň příjemnou změnou mít premiéra, který před touto realitou nezavírá oči. Nebo se ji nesnaží zastřít malými sebestřednými představeními, na jaké jsme byli doteď zvyklí. A stížnosti opozice na to, že nový premiér jen planě slibuje a ve skutečnosti zatím nic zásadního nezměnil (světe, div se, za ty dva týdny od sestavení vlády!), nás tak v tomto případě může pouze ujistit, že se vydáváme správným směrem.

Skutečné problémy vyžadují skutečná řešení

Mezi hlavní problémy, se kterými se Česko musí co nejdříve vypořádat, patří podle premiéra rostoucí inflace, ceny energií a samozřejmě Covid. Jako řešení nám nenabízí žádná jednorázová a přelomová řešení, ale logické a pomalé zvládnutí věci. Přenechání části odpovědnosti na každém z nás, co se týče epidemie, plán najít zlatou střední cestu mezi požadavky EU ke Green Dealu a jeho odpůrců a konkrétní finanční plán na zkrocení inflace. Věřím, že jeho přístup k těmto problémům bude úspěšný a celkovou situaci zlepší.

Někteří přirovnávají novoroční projev Petra Fialy k tomu, který v roce 1990 přednesl čerstvě zvolený prezident Václav Havel. Podobnost můžeme vidět v určitém kontrastu mezi nově zvoleným státníkem a jeho předchůdcem, i v již zmiňovaném prezentování veřejnosti s nepříjemnou pravdou. A i přes nesouhlas mnohých, nevidím ve srovnání s posledním prezidentem, který nás po celém světě reprezentovat s důstojností, nic negativního.

Leave a Reply