Chcípl Pes: kde se vzal, tu se vzal

Může se zdát, že období pandemie lidem obrací život vzhůru nohama a samozřejmě spíše bere, ne žcokoli dává. Od samého začátku se ozývají hlasy utrápených podnikatelů bojujících s nelogickým omezováním ze strany státu, nebo těch kteří boj se státem i koronavirovými opatřeními již prohráli. Najdou se však i tací, kteří vidí neutuchající možnosti i v této chaotické době.

At’už se jedná o ty, kteří jednoduše začali prosperující obchod se zdravotnickým materiálem a ochrannými pomůckami, ty kteří využili potenciálu doručování zakázek až do domu, nebo ty, kteří se vydali cestou boje za svobodu a začali budovat své jméno na boji proti nelogickým krokům vlády. A i když se během tohoto dlouhého období ministři střídali jak na běžícím pásu, vláda prošla obměnou a její přístup k opatřením je také naprosto jiný, tito bojovníci za svobodu stále bojují. Skoro by se dalo říct, že není úspěšnější iniciativy doby koronavirové, než-li té s názvem Otevřeme Česko.

Původní hnutí hospodských a nespokojených podnikatelů pod značkou “Chcípl PES” přerostlo (ze svých rebelských počátků) v hnutí s politickými ambicemi a vlastním kandidátem na prezidenta. V současné době nemá hnutí problém s terorizováním politiků a jejich rodin, ani s vyjadřováním se k mezinárodním otázkám. Zakladateli této iniciativy je bývalý pražský poslanec a radní Jiří Janeček a podnikatel nejen v gastronomii Jakub Olbert, který je se svou firmou aktivní jak v Evropě, tak Rusku. Jejich první aktivitou byl, již v listopadu 2020, rebelský vzdor při zavírání podniků. I přes tlak policie své podniky drželi otevřeny a to zejména pro média, která o ně začala jevit poměrně velký zájem. Již zapsaní v podvědomí Čechů pak vzdorovitě a proti zákazům rozdávali vánoční rybí polévku bezdomovcům a necelý měsíc na to objížděli Česko s peticí a odhodláním otevřít ekonomiku. To je dovedlo k první demonstraci, kterou v lednu roku 2021 podpořila řada umělců, učitelů i doktorů. Jejich aktivita byla natolik úspěšná, že se podniky naučily jednat s policií a zákony v takové míře, že ty které chtěly, otevřeny zůstaly. A ti, které vůči koronaviru a vládě měli respekt větší, ted’ leží na jejich black listu s doporučením “nenavštěvovat”. Demonstrace na Staroměstském náměstí pokračovaly a pokračují. Postupně se pouze mění jejich důvody, jeden však zůstává stejný, a to neschopnost vlády poradit si s koronavirem. A i když se v poslední době zdá, že vše se v lepší obrací, aktivity podporovatelů Chcíplého PSA se čím dál tím více vyhrocují. Důvodem je zejména novela pandemického zákona, který je, jak se zdá, spíchlý horkou jehlou.

Nicméně pro ty, kteří mají vůči koronaviru i sebemenší respekt vlastně moc nemění, možná jen přináší vidinu toho, že opět může být hůř. S myšlenkou samotného politického hnutí se není těžké ztotožnit, snaha ukázat na nesmyslnost vládních opatření, propojení podniků ze všech oborů a snaha nalézt řešení situace kolem pandemie. Nástroje, které však v poslední době volí jako cestu k úspěchu, se jeví spíš jako ztráta kontroly nad rozjetým parníkem. Zastrašování poslanců šibenicí a zveřejňování bydliště rodiny s cílem jejich vydírání přesahuje hranice jakéhokoli politického hnutí. O to zajímavější je, že jedinci s takovými metodikami toužili po úspěchu ve sněmovních volbách, i když jediný cíl byl sesadit bývalou vládu.

Současně hnutí míří stále vysoko, usiluje o nominaci Jakuba Olberta, jako kandidáta na prezidenta a zároveň ve svém boji hledá kostlivce ve skříni jednotlivých ministrů. Ministr vnitra Vít Rakušan tak přišel na řadu jako první a již čelí trestnímu oznámení, které iniciativa Chcípl PES loni v prosinci podala.

Leave a Reply