S vidinou lepších zítřků

Česká politická scéna se v průběhu posledních pár měsíců mění stále s větší razantností. A věřím, že nemluvím jen za sebe, když říkám, že mě to velmi těší. Současnou českou vládu od voleb potkává jedna složitá situace za druhou. Počínaje sérií zdlouhavých jednání a rozhovorů, které předcházely jmenování vlády, přes stav, v jakém se země
(a hlavně její rozpočet) po osmi letech pod kontrolou předchozího kabinetu nachází,
a prozatím konče ruskou invazí na Ukrajinu a uprchlickou krizí, kterou Evropa prostě musí zvládnout. Přesto se s nimi vládě Petra Fialy daří vypořádat, a dokonce v poslední době, jak se zdá, zvládá jít příkladem i mnoha dalším zemím.

Fialova návštěva ukrajinského prezidenta v ostřelovaném Kyjevě, kam se vypravil společně s představiteli Polska a Slovinska, obletěla na titulcích novin celý svět a vyvolala vlnu překvapení a obdivu. Bohužel jsme tomu za poslední léta odvykli. A i když se samozřejmě stále najde spousta lidí, která vládu kritizuje, podle průzkumu průběžných volebních preferencí můžeme vidět, že podpora současné vlády mezi občany stoupá. A není se moc čemu divit.

Petr Fiala, zdroj: Deník N

Zatímco premiér vyrazil na svou utajovanou cestu za Zelenským, bývalý předseda vlády je zdravotně indisponován a zdá se, že zbylí poslanci za ANO jsou bez svého vůdce poněkud ztraceni. V rozhovorech, debatách a hlavně na sociálních sítích si nabíhají na vidle díky svým neinformovaným a mnohdy neaktuálním vyjádřením a komentářům. Poslanci pětikoalice se mezitím místo nepotřebných veřejných výstupů v tichosti vrhli do práce a snaží se efektivně řešit příliv lidí, prchající do Česka před válkou, řízení státu během krize, i důstojnou reprezentaci naší republiky během krizových jednání na evropské i celosvětové úrovni. Prezident Zeman kromě své historicky možná první veřejné kritiky a odsouzení Ruska zůstává v ústraní, a jak se zdá, spolupracuje s vládou.

Navzdory nelehké situaci to zatím vypadá, že se ubíráme správným směrem, a ten pocit může být jen umocněn představou, jak by to asi vypadalo, kdybychom se ve stejném stavu ocitli například před rokem. A já tedy doufám, že zatímco české proruské weby, komunity, i jednotliví jejich představitelé pracují na posílení svých řad ostošest, zvládneme se nadále posouvat k období, kdy činy a rozhodnutí představitelů naší země nejsou motivovány pouze vidinou zisku, a kdy se o nás ve světě nemluví pouze ve spojitosti s politickými skandály a podvody, ale naopak s respektem.

Leave a Reply