Českému uhlí ještě není konec?

Až donedávna to u nás, i v ostatních evropských státech vypadalo, že nás čekají krásné a zelené vyhlídky na budoucnost. Evropská komise v posledních letech začala řešit problém globálního oteplování a přinesla řešení ve formě Green dealu, který má z Evropy do roku 2050 udělat první klimaticky neutrální blok na světě. I když všechny detaily ještě zdaleka nebyly dořešeny a stále se hledaly nejrůznější možnosti, jak množství Co2 v ovzduší snížit (stejně jako náhrada za fosilní zdroje energie) vypadalo to, že se k nějakému výsledku dostáváme, i když velice pomalu.

Po celou dobu jsme mohli mezi veřejností, politiky a odborníky slyšet velmi rozporuplné názory a být svědky nekonečných diskuzí obou táborů. Německo se rozhodlo jít příkladem, a své jaderné i uhelné elektrárny odstavit a nahradit obnovitelnými zdroji energie. A dostalo se tak na pokraj blackoutu. Je jasné, že k umlčení odpůrců Green dealu to rozhodně nepřispělo. V poslední době, a nejvýrazněji pak v loňském roce, začaly ceny elektřiny i plynu růst, což jen posílilo obavy, že teď není na přechod k čistějším druhům energie vhodná doba.

A v neposlední řadě je tady ruská invaze na Ukrajinu, která přinesla velké odhodlání států Evropské unie ukončit svou závislost na dodávkách ruského plynu. A tak to najednou vypadá, že to, čemu se představitelé evropských států dlouho bránili, se stane nevyhnutelným.

OKD, zdroj: Zdař Bůh.cz

Evropská komise nejprve po velkém nátlaku části členských zemí uznala jádro a zemní plyn jako čisté zdroje energie. V posledních týdnech se už dokonce mluví o prodloužení těžby černého i hnědého uhlí, přestože na Karvinsku i na Mostecku se měly poslední funkční doly v dohledné době zavřít. Podle mluvčí OKD už firma ve světle nedávných událostí dokonce zahájila přípravy na prodloužení těžby ve svém posledním funkčním dole ČSM. Nebývalý je i tlak bývalého premiéra Babiše, který pravděpodobně tuší, že konec OKD bude drahá záležitost, díky probíhajícím soudním sporům. A tak se chytá posledního stébla.

A jak se zdá po poslední schůzi představitelů EU, klimatické změny teď musí na chvíli z žebříčku priorit ustoupit. Petr Fiala po svém návratu z Bruselu potvrdil, že hlavním cílem Unie je v tuto chvíli derusifikace evropské energetiky. Jednou z cest by měly být dodávky kapalného plynu z USA (s těmi ale vyvstává problém nedokončené infrastruktury, která je k zásobování nutná). S rostoucími cenami elektřiny a plynu by zase měly pomoci nákupy energií v rámci EU jako celku, za výhodnější ceny. A přestože nás může trochu uklidnit vědomí, že v této nelehké situaci nejsme jako nevelký a energeticky závislý stát sami, určitě není na škodu obnovit a posílit těžbu surovin, které máme a nespoléhat se kompletně na dovoz z našich spřátelených států.

Leave a Reply