Věra Čáslavská: legendární sportovkyně s odvážnou duší 

Letos by se dožila osmdesátých narozenin jedna z největších českých legend domácího sportu a nejvýraznějších postav historie olympijských her: paní Věra Čáslavská. Nejslavnější česká gymnastka přezdívaná Zlatá Věra získala v průběhu své sportovní kariéry celkem 140 medailí, z nichž 11 olympijských a 22 zlatých medailí na mistrovstvích Evropy a světa. Stala se sedminásobnou olympijskou vítězkou, čtyřnásobnou mistryní světa a jedenáctinásobnou mistryní Evropy. 

Ke gymnastickým začátkům se Čáslavská dostala postupně od baletu a krasobruslení. V roce 1957, když jí bylo 14 let, začala trénovat gymnastiku pod vedením slavné předchůdkyně Evy Bosákové a hned v témže roce vyhrála gymnastické mistrovství republiky dorostenek i juniorek. V následujících letech se účastnila vrcholných mezinárodních soutěží, v nichž vybojovala několik vítězství, které ji zajistily cestu k soutěži na olympijských hrách. Na OH 1960 v Římě, 1964 v Tokiu a 1968 v Mexiku získala celkem 7 zlatých a 4 stříbrné medaile. 

Necelé dva měsíce po okupaci Československa sovětskou armádou soutěžila na Letních olympijských hrách v Mexiku, kde získala zlato za víceboj, přeskok, bradla a prostná a stříbro pak za kladinu a v družstvech. Při předávání medailí v průběhu slavnostního ceremoniálu odvážně protestovala gesty proti okupaci Československa a během hraní sovětské hymny otočila hlavu od soupeřky směrem do země. Pro Věru Čáslavkou, která se stala symbolem Pražského jara, to znamenalo ukončení její oficiální sportovní kariéry. Ale díky své ctižádostivosti a odvaze si získala sympatie diváků a stala se hrdinkou těchto olympijských her. Na konci roku byla také vyhlášena nejlepší sportovkyní světa. 

Zdroj: Vital Plus

Po návratu z Mexika upadla v nemilost režimu a až později, v letech 1979–1981 jí bylo dovoleno vykonávat trenérskou činnost v Mexiku. Do veřejného života znovu vstoupila po listopadu 1989 jako poradkyně Václava Havla pro sociální otázky a sport. V letech 1990–1992 zastávala funkci předsedkyně Československého olympijského výboru a poté byla až do roku 1996 předsedkyní Českého olympijského výboru a členkou Mezinárodního olympijského výboru (1995–2001). 

Věra Čáslavská zemřela po vleklé nemoci 30. srpna 2016 ve věku 74 let. Život této nejúspěšnější československé sportovkyně všech dob si můžete připomenout u celovečerního sběrného dokumentu Olgy Sommerové v koprodukci České televize Věra 68. Při příležitosti nedožitých osmdesátých narozenin této nejúspěšnější československé sportovkyně všech dob připravilo Národní muzeum výstavu, která představí nejen její sportovní kariéru, ale také osobní život skrze unikátní fotografie, sbírku medailí i osobních předmětů. Výstava Věra Čáslavská v Nové budově Národního muzea potrvá do 30. 9. 2022. 

Leave a Reply