Svět oplakává její Veličenstvo Královnu.

London bridge padl. Šifrovaná instrukce, která ve čtvrtek 8. září otřásla celým světem. Buckinghamský palác oznámil úmrtí britské královny Alžběty II., novým králem Velké Británie se stal její nestarší syn, dnes již král Charles III.

Oficiální sídlo panovnice v Londýně uvedlo, že šestadevadesátiletá panovnice skonala ve čtvrtek v odpoledních hodinách ve Skotsku na zámku Balmoral.V paláci, stejně jako na hradu Windsor, byla spuštěna vlajka na půl žerdi, veřejnoprávní stanice BBC zahrála britskou hymnu a Britové oblékli smuteční černou.

Elizabeth Alexandra Mary Windsorová se narodila v Mayfair v Londýně dne 21. dubna 1926. Na trůn usedla v pouhých 25ti letech po náhlé smrti svého otce krále Jiřího VI. v roce 1952. Cestu ke koruně jí ale nezajistilo přímé pokrevní následnictví, nýbrž abdikace tehdejšího krále, Alžbětina strýce Eduarda. Ten se vzdal trůnu kvůli sňatku s neurozenou ženou a britskou korunu tím převzal jeho bratr Jiří, což učinilo Alžbětu korunní princeznou. V roce 1947 se provdala za Philipa Mountbattena, původem řeckého prince, s nímž měla 4 děti. Prince Charlese, princeznu Annu, prince Andrewa a prince Edwarda.

Zdroj: history.com

V rozhlasovém projevu u příležitosti svých jednadvacátých narozenin v roce 1947 řekla: „Prohlašuji před vámi všemi, že celý svůj život, ať už bude dlouhý, nebo krátký, zasvětím službě vám a službě celému našemu impériu, ke kterému všichni patříme“. Byla oddaná koruně a dokázala provést Velkou Británii několika nelehkými roky, ať už v období poválečném, studené války, období změn imperialistického Commonwealthu nebo brexitu. V roce 1996 zavítala společně se svým mužem princem Filipem do České republiky. Kromě hlavního města navštívila i Brno a setkala se s důležitými českými státníky včetně tehdejšího prezidenta Václava Havla.

Zdroj: vaclavhavel.cz

Díky délce vlády a její nadčasovosti snad spousta Britů věřila, že tu s námi její Veličenstvo bude navždy. I přes několik kontroverzních kauz v jejím životě nebo v životech královské rodiny byla lidmi milována. V posledních týdnech se její zdravotní stav postupně horšil, nicméně panovnice oddaně plnila se královské povinnosti nadále. Jen dva dny před smrtí jmenovala Liz Trussovou novou premiérkou Velké Británie.

Královna Alžběta se do dějin zapíše jako nejdéle vládnoucí panovnice v britských dějinách. Na trůnu seděla obdivuhodných 70 let a svému celoživotnímu slibu, službě koruně, dostála až do konce svého života.

Leave a Reply