Trenýrky na hradě: umělecký aktivismus nebo provokace? 

Uběhlo sedm let od kontroverzní aféry kolem Pražského hradu. Bylo 19. září 2015, kdy nad hradem místo prezidentské standardy zavlály velké červené trenýrky.

Provokativní intervenci na protest proti politice Miloše Zemana tehdy zorganizovali členové kontroverzní umělecké skupiny Ztohoven. Za bílého dne vyšplhali na střechu hradu a v převlecích za kominíky vyměnili standardu za trenky s prohlášením: „Nad Pražským hradem konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic“. Recesní akce se neobešla bez bouřlivých reakcí z řad státníků i veřejnosti. Prezident Miloš Zeman tehdy označil členy skupiny za blbečky a Jiří Ovčáček hlásal, že Pražská kavárna zneuctila státní symboly. 

Po třech letech, v červnu 2018, se Zeman za asistence kancléře a hasičů, rozhodl trenýrky slavnostně spálit na brífinku v Lumbeho zahradě. Teatrální akce prezidenta byla silně medializovaná a sklidila mohutnou kritiku z řad galeristů a odborníků na moderní umění. Dle expertů mohly na trhu Červené trenýrky skupiny Ztohoven vynést klidně přes dva miliony korun. Prezidentská kancelář měla možnost je prodat soukromým sbírkám, nebo je uložit do Nadačního fondu Miloše Zemana. Rozhodli se ale provokativní exponát nadobro zlikvidovat. 

Politický happening se také neobešel bez vleklých soudních tahanic. Nedlouho po protestní akci byl navíc odvolán ředitel ochranné služby i velitel Hradní stráže, kteří byli kritizováni a obviněni z nedbalosti. Celý soudní spor s členy skupiny trval dva roky, přičemž z počátku byli tři členové obžalováni z výtržnictví, krádeže a poškození cizí věci. Viny byli nejprve zproštěni, nicméně o rok později rozhodl Obvodní soud o udělení podmíněných trestů a nařídil také uhradit tučnou peněžitou pokutu. 

Zdroj: oficiální Facebook Ztohoven

Skupina se v soudní síni ocitla v minulosti už několikrát díky svým recesistickým projektům, které je proslavily v mediálním prostoru. V roce 2007 se umělcům podařilo nabourat do živého vysílání Krkonoš, do kterého video-montáží přidali záběr na atomový hřib. Fiktivní výbuch vylekal několik občanů v ČR. V květnu roku 2021 se zaměřili na tehdejšího premiéra Andreje Babiše. Na mezinárodní den biodiverzity se vydali ve žlutých kombinézách na řepkové pole patřící Babišově holdingu Agrofert, kde na půdě o rozloze 7 hektarů vysekali velký tvar herní postavičky Pac-Man, který měl symbolizovat premiérovo vyžírání dotací. 

Umělecké uskupení má své zastánce i odpůrce. Přes veškerou kontroverzi skupina získala v průběhu svého působení několik ocenění od uměleckých institucí i kritiků, kteří oceňují, že Ztohoven otevírá diskurz a posouvá hranice uměleckého aktivismu, humoru a recese. 

Leave a Reply