Spirituální narcista Jan Zrzavý

Když se řekne Kleopatra, vybaví si jistě kdekdo krom egyptské královny také tajemný obraz s červenou kráskou. Milovník Itálie si dozajista vzpomene na něžně vyvedené Benátky, Ostravák zase na jeho srdci blízké haldy pod temným nebem. Správně, řeč je o dechberoucích obrazech výjimečného českého malíře, Jana Zrzavého.

Nechybělo mnoho a mohli jsme místo obrazů vzpomínat na písně nebo na krásně upravené zahrady. Jan Zrzavý se původně toužil stát zpěvákem a Vojtěch Hynais dokonce doporučil jeho rodičům, aby jej nechali vyučit zahradníkem. Na pražskou Akademii výtvarných umění se hlásil čtyřikrát, pokaždé neúspěšně. Stejně tak se pokoušel vystudovat pražskou UMPRUM, i z té byl však po dvou letech vyloučen. Zrzavý tak umění studoval soukromě a důležitý vliv na něj měly mimo jiné návštěvy pražských galerií.
Zrzavý během svého života pobýval na mnoha místech, která se více či méně zapsala do jeho srdce a jeho tvorby. Jedním z těch významných jsou bezpochyby Vodňany, pro které se rozhodl inspirován Juliem Zeyerem, a kde se zdržoval mezi lety 1942 až 1958. Válka pro něj totiž byla obdobím nelehkým – jeho obrazy byly nacisty považovány za zvrhlé umění a nebylo mu vůbec dovoleno vystavovat.

Zdroj: tojesenzace.cz

Maloměsto však nutně neslibovalo prostředí, které jej s otevřenou náručí přijme tak, jak přichází. Vzhledem ke svému bohémství a uměleckému stylu života byl nejednou odkázán na pomoc okolí. Ve své sebejistotě se nechával zásobovat jídlem i dalšími zásobami, zpět lidem jako díky posílal dopisy a kresby, které však u občanů maloměsta mnohokrát nenašly zalíbení. Vodňanská epizoda však musela skončit, roku 1958 městský úřad Janu Zrzavému odmítl prodloužit pronájem.

Přestože se jedná o jednoho z našich nejvýznamnějších malířů, byl to člověk slušný a ohleduplný, který se nad nikoho nepovyšoval. Koneckonců, i z jeho dopisů můžeme cítit, že se potýkal se stejnými problémy jako celé generace minulé a koneckonců i současné.
„Jsou dny, kdy se všelijaké malicherné obtíže jako z udělání nahrnou a otravují, bývá mi z toho těžko a také někdy moc smutno z chování a smýšlení některých lidí, a to pak do mne nic není, vidím vše černě a beznadějně a chce se mi být zlý a jedovatý a někdy se nemohu udržet, abych tomu nepovolil.“

Leave a Reply